'Drago mi je što je mađarski predsjednik potvrdio potporu svoje zemlje ulasku Hrvatske u EU. Naš plan da završimo pregovore 2010. i kroz proces ratifikacije uđemo u EU 2012. naišao je na podršku', rekao je Josipović na konferenciji za novinare nakon susreta s mađarskim predsjednikom Laszlom Solyomom. 'Zahvalan sam na tome i svjestan da u Hrvatskoj trebamo provesti određene reforme', dodao je. Mađarski predsjednik je izrazio želju da Hrvatska pristupi Europskoj uniji što prije. Njegova zemlja bit će predsjedavajuća EU-a u prvoj polovici 2011. i želi biti jedna od prvih koja će ratificirati hrvatski pristupni sporazum.
Na novinarsko pitanje koje još prepreke stoje Zagrebu na putu, Josipović je izdvojio poglavlje 23 - pravosuđe i temeljna prava, koje je među preostala 3 koja još nisu otvorena, dodajući ipak da je tu prepoznat napredak, da su provedene brojne reforme te da je ojačana borba protiv korupcije i organiziranog kriminala. Spomenuo je iznimno važno potpisivanje Arbitražnog sporazuma sa Slovenijom rekavši da je time 'otvorena nova stranica u dobrosusjedskim odnosima'. Predsjednici su ponovili kako dvije zemlje imaju prijateljske, iznimno dobre veze i kontinuitet odnosa bez otvorenih pitanja i problema. Josipović je izrazio nadu da će i nova mađarska vlada koja će biti formirana nakon parlamentarnih izbora u travnju nastaviti politiku međusobne suradnje koja između ostaloga uključuje održavanje zajedničkih sjednica hrvatske i mađarske vlade.
Suglasni oko pitanja nacionalnih manjina
Josipović i Solyom kazali su da su osim o pitanju priključivanja Hrvatske EU i o bilateralnim odnosima razgovarali i o gospodarstvu te pitanju nacionalnih manjina. Šef mađarske države naglasio je da je na području gospodarske suradnje najvažnija zadaća infrastrukturno povezivanje, dakle - ceste, željeznice, elektroenergetski sustavi i plinovod. Što se tiče nacionalnih manjina o kojima su, kako je rekao Solyom, detaljno razgovarali, situacija je u obje zemlje sređena i manjine mogu koristiti mogućnosti koje su im na raspolaganju. Mađarski je predsjednik također izrazio želju da manjine u Mađarskoj dobiju mogućnost imati svog zastupnika u parlamentu što trenutno nije predviđeno mađarskim Ustavom.
Josipović, u čijem je programu jednodnevnog službenog posjeta Mađarskoj i susret s predstavnicima Hrvata u toj zemlji, izrazio je zadovoljstvo činjenicom da Zagreb i Budimpešta dijele zajednička stajališta o zaštiti nacionalnih manjina te da su se dogovorili poduprijeti osnivanje đačkog doma u Osijeku i kazališta u Pečuhu. Hrvatski predsjednik će se nakon polaganja vijenaca na budimpeštanskom Trgu heroja u nastavku posjeta sastati s mađarskim premijerom Gordonom Bajnaijem i predsjednikom parlamenta Belom Katonom. (Hina)