Tijekom susreta predsjednik Josipović i glavni tužitelj Brammertz razgovarali su o suradnji Republike Hrvatske i tužiteljstva Međunarodnog kaznenog suda, stoji u priopćenju. Brammertz je doputovao u srijedu u dvodnevni posjet Hrvatskoj posvećen suradnji RH s Haaškim sudom. Prije Hrvatske posjetio je BiH. Ovo je prvi od njegovih planiranih posjeta prostoru bivše Jugoslavije, a u svezi s izvješćem koje haaško tužiteljstvo podnosi Vijeću sigurnosti UN-a.
Prema najavama, Brammertz bi Beograd trebao posjetiti početkom studenoga, dok bi se Vijeću sigurnosti UN-a trebao obratiti početkom prosinca. Brammertza je u srijedu primila premijerka Jadranka Kosor koja je izjavila nakon sastanka da se nastavlja istraga o topničkim dnevnicima u Oluji, iako oni više nisu procesno pitanje u slučaju 'Gotovina, Čermak, Markač'.
ICTY je u srpnju ove godine odbacio zahtjev tužiteljstva u predmetu 'Gotovina, Čermak i Markač' da se Hrvatskoj izda subpoena zbog navodnog skrivanja tzv. topničkih dnevnika jer je zaključio da je nemoguće sa sigurnošću utvrditi postoje li ti dokumenti, koje tužiteljstvo već dvije godine traži od Hrvatske i smatra ih ključnim optužujućim dokazima protiv trojice generala, osobito Ante Gotovine.
Suci su u svojoj odluci istaknuli da njihova odluka ne znači da Hrvatska ne treba i dalje surađivati s Tribunalom i tužiteljstvom koje, podsjetili su, može ponovo podnijeti zahtjev ako se pojave novi dokumenti ili informacije. Sudsko vijeće također je zaključilo da je 'jasno da je hrvatska vlada proteklih godina poduzela proaktivne mjere i značajne napore u intenziviranju potrage za dokumentima'.
Topnički dnevnici bili su glavna prepreka nastavku hrvatskih pristupnih pregovora s EU-om, jer je nekoliko članica Unije, pozivajući se na nezadovoljstvo haaškog tužitelja suradnjom Hrvatske, blokiralo otvaranje poglavlja 23. Pravosuđe i temeljna prava. Nakon posljednjeg izvješća glavnog haaškog tužitelja Sergea Brammertza Vijeću sigurnosti UN-a sredinom lipnja, Bruxelles je dao 'zeleno svjetlo' pa je poglavlje 23. napokon otvoreno na međuvladinoj konferenciji 30. lipnja. (Hina)