'Podržavam program gospodarskog oporavka koji je iznijela predsjednica vlade (Jadranka Kosor)', rekao je Josipović, dodajući da je riječ o popisu mjera, ali da je potrebna 'njihova hitna operacionalizacija'. 'Potičem vladu da što prije provede mjere koje je zacrtala i da po mogućnosti zgusne raspored provedbe. Teret mjera za izlazak iz krize mora biti ravnomjerno raspoređen, pri čemu valja posebnu pozornost posvetiti zaštiti onih najugroženijih', rekao je hrvatski predsjednik u svom govoru na radnom ručku AmChama kojemu su nazočili i američki veleposlanik u Hrvatskoj James Foley, australska veleposlanica Beverly Mercer, te brojni hrvatski i američki gospodarstvenici.
'Bitno je da te aktivnosti što prije pokažu prave rezultate. To je važno za optimizam, što je izuzetno važna kategorija i u politici i u gospodarstvu', rekao je Josipović, te naglasio da se 'Hrvatska i njezini susjedi još uvijek suočavaju s brojnim tranzicijskim problemima'. 'Iako smo godinama svjesni strukturalnih problema s kojima se suočavamo, nismo smogli političke snage da ih rješavamo. Navest ću samo neke primjere: brodogradnja, deficit u mirovinskom sustavu, neefikasnost u zdravstvu ... a dodatno bih izdvojio visok stupanj korupcije, s kojom se donedavno nismo htjeli suočiti', rekao je Josipović.
'Vlada ima moju punu potporu u borbi protiv korupcije, za korupciju mora odgovarati svatko, bez obzira na kojoj se razini vlasti nalazi', rekao je Josipović. Hrvatski predsjednik je isto tako rekao da se ulaskom Hrvatske u NATO znatno popravila investicijska klima, te dodao da očekuje dodatan napredak skorim završetkom pristupnih pregovora s Europskom unijom. 'Ja sam optimist jer sada u Hrvatskoj postoji snažna volja da se uklone prepreke stranim ulaganjima', rekao je Josipović. Dodao je da u tom smislu 'Hrvatska želi biti partner SAD-a', te se osobito zauzeo za greenfield ulaganja.
Predsjednik AmChama Don Markušić je u uvodnom obraćanju uoči radnog ručka naglasio da je cilj udruge 'ojačati gospodarsku suradnju između dviju zemalja'. 'Važno je popraviti poslovnu klimu u Hrvatskoj, što će povećati strana ulaganja, osobito američkih tvrtki', rekao je Markušić. Američka gospodarska komora u Hrvatskoj (AmCham) je neprofitna udruga osnovana s ciljem promoviranja interesa i stajališta američkih tvrtki, te ostalih stranih tvrtki u Hrvatskoj, kako bi pridonijela unaprijeđenju poslovnog okruženja u Hrvatskoj. (Hina)