Sastali ste se s poljskim premijerom Tuskom, imamo njegovu podršku, ali je isto tako priznao da nas u EU baš svi ni ne vole. Jel izgledan samo završetak pregovora ili završetak pregovora s monitoringom?
Ne bi kvalificirao to tako da nas neki ne vole, naravno, ljudi različito cijene ono što smo do sada postigli, neki su kritičniji, neki malo manje. No, svakako bi rekao da je RH postigla u najvećoj mjeri sve kriterije za ulazak u Europsku uniju i završetak pregovora. Ja vjerujem da ćemo u 6. mjesecu završiti pregovore.
Monitoring?
Evo, ja mislim da nema pravog razloga za to ali vidjet ćemo kako će se pregovori odvijati.
Ratifikacijom se može dugo odugovlačiti. Možete li vi procijeniti kada će RH postati članica EU?
Ja sam siguran da se neće odugovlačiti iz političkih kalkulacija, volio bih da bude do kraja 2012. godine i da će Hrvatska početkom 2013 biti punopravna članica.
U RH je sve više euroskeptika. Tko je kriv za to?
Ne bih govorio o krivnji, govorio bih o određenoj razočaranosti trajanjem pregovora. Znamo da su se na Hrvatskoj brusili i neki novi kriteriji. A bilo je i dnevno političkih događaja koji su jačali euroskepticizam. Ja sam uvjeren da će u trenutku izbora prevladati u izbor za budućnost, uopće ne sumnjam u rezultat referenduma. Tome trebaju dati doprinos i sve političke stranke koje su za Europsku uniju i vlada treba učiniti sve kako bi informirala građane.
Je li vlada učinila dovoljno?
Vlada uvijek može bolje, i ja mogu bolje.
Raste i nezadovoljstvo zbog gospodarske situacije. Guverner Rohatinski oštro je kritizirao Vladu i rekao da je gospodarski rast trebao biti veći. Slažete li se s njim?
I ja bih volio da je on veći, procjene variraju između jedan i jedan i pol posto. To nije dovoljno da okrenemo novu stranicu. Posao reformi neće biti gotov završetkom pregovora i ulaskom u EU. Nas čekaju vrlo ozbiljni procesi restrukturiranja gospodarstva i i društva, no ja sam optimist.
Susrećete li se s guvernerom?
Ovo je godina u kojoj smo nedovoljno napravili, mogli smo više. Nije izgubljena, neki temelji su ipak položeni. Trebaju nam brže reforme, sveobuhvatnije. One nisu samo u gospodarstvu
Susreo sam se s njim dva puta, u zadnje vrijeme ne.
Planirate li susret s njim?
Uvijek je to korisno. Ja znam njegovo mišljenje.
Iako RH ima najsporiji gospodarski rast u Europi, premijerka je optimist. Ima li taj optimizam pokrića?
Imat će optimizam pokriće bez obzira čiji je, premijerkin ili moj, onda kada se čvrsto zagrize u reforme. Na početku smo reformi, ono što je učinjeno tek je početak. Zagovaram još brže i odlučnije reforme.
Svjedoci smo inflacije i sve većeg vanjskog duga. Je li ovo izgubljena godina?
Godina je to u kojoj smo nedovoljno napravili, mogli smo više. Nije izgubljena, neki temelji su ipak položeni. Trebaju nam brže reforme, sveobuhvatnije. One nisu samo u gospodarstvu i one fiskalne. Treba reforma državnog aparata, lokalne samouprave, pravosuđa, i velika reforma državne uprave.
Godine 2002. ukinuli smo predsjednikovo izvješće o stanju nacije. Mislite li da bi to možda trebali ponovno uvesti?
Može se o tome razmišljati, ne bi bilo štete. Svaki dan imam jedno takvo izvješće.
Predizborna kampanja je počela. Je li oporba dosta aktivna?
Nije na meni da procjenjujem, oporba će sama to vidjeti.
Kako ćete se postaviti?
Onako kako sto ustav nalaže, dakle, neutralno.
Nikome neće pomoći istraga oko transkripata. Možda bi zbog samih nas, zbog Hrvata bi bilo u redu dokazati istinu je li netko radio mimo zakona?
Radi nas samih, što je pravna i moralna dužnost, treba učiniti sve da se istina utvrdi. Ni jedna mjera ni filozofija da Hrvatska skriva nešto ne može biti prihvatljiva. Ako ima dokaza da je netko radio mimo zakona, treba se utvrditi odgovornost. Ali, suštinska je bit da je Hrvatska morala surađivati i dati dokumentaciju.
Podržavate da se istraga provede?
Ne znam ima li potrebe za njom. Prvo trebaju biti neke indicije koje to upućuju u protuzakonito. Ja tako nešto nisam vidio.
Bivši predsjednik Mesić se dosta našao na udaru kritike nakon presude generalima. Branite li ga? Bi li isto postupili?
Dao bih sve dokaze koji bi bili su u Uredu predsjednika, poštujući proceduru.
Za pola godine se očekuje presuda hrvatskim generalima u BiH, opet za zločinački podavat. Kako će se odraziti na RH?
Ako bude osuđujuća presuda i bude potvrđen zločinački podavat nećemo se veseliti.J a sam upozoravao u parlamentu BiH da je politika koja se vodila prema njima bila kriva. Gotovo pola Hrvata je otišlo iz BiH, to je jedan od rezultata i te politike.
Europa hvali vaše poteze kada je u pitanju regija. No, kada su u pitanju problemi Hrvata, postoje oni koji misle da vaši stavovi nisu jasni?
Jasno, da velika većina razumije. Naravno da ima kritika, ima ih i u Hrvatskoj. Situacija je takva da nisu svi zadovoljni, to je ozbiljan problem BiH i to oni prvi moraju riješiti u BiH. A mi susjedi smo tu da ako ima potrebe surađujemo i da pomognemo.
Amerikanci često traže vaš odgovor što da se učini po pitanju BiH?
Nužno je ostvariti uvjete da sva tri naroda BiH osjete kao svoju domovinu, ali pretpostavka jest da imaju jednake mogućnosti sudjelovanja u političkom životu i kao građani i kao narod.
Primit ćete nagradu u Firenzi za mir i viziju jugoistočne Europe. Dakle, vaš je trud vani prepoznat, mislite li da je vaš trud prepoznat i u RH?
Prema nekim ankete javnog mijenja izgleda da da. U ovakvoj situaciji puno je bitnije da prepoznavajući tu politiku Europa prepoznaje i Hrvatsku.