Boravak u SAD-u podijelio je na tri dijela, nastup pred Općom skupštinom Ujedinjenih naroda vezano uz milenijske ciljeve, zatim bilateralne susrete sa stranim državnicima i s nekim bivšim, ali još uvijek utjecajnima poput bivšeg američkog predsjednika Billa Clintona i bivše američke državne tajnice Madeleine Albright.
>> Josipović: Nadam se da ćemo svi poraditi na nultoj toleranciji kriminala
Treći dio se odnosi na susrete s hrvatskom dijasporom 'koje bih posebno istaknuo jer smo uspjeli zajedno otvoriti novu stranicu' u odnosima hrvatske dijaspore u SAD-u i Hrvatske, rekao je Josipović odgovarajući na novinarske upite nakon svečanosti u prigodi Dana policije. Govoreći o Milenijskim ciljevima usmjerenim na borbu protiv siromaštva, bolesti i drugih nedaća od kojih pati suvremeni svijet Josipović je rekao kako su si zemlje zadale velike i važne ciljeve koji su ugroženi recesijom, ali da je postignut načelan dogovor da se od tih ciljeva ne odustaje.
'Dobili smo snažan poticaj'
Sumirali smo što je tko napravio i Hrvatska je među zemljama koja je dala doprinos ostvarenju Milenijskih ciljeva, bez obzira što živimo i djelujemo u uvjetima koji nisu za to najpovoljniji, naglasio je Josipović. Kada je riječ o bilateralnim susretima bilo je mnogo susreta s predsjednicima ili premijerima različitih zemalja, rekao je Josipović napominjući kako se više susretao s predstavnicima dalekih zemalja koje 'imamo rjeđe prilike vidjeti u našem okružju'. Posebno je istaknuo susret s Clintonom i Albright za koje je rekao da su pokazali veliko zanimanje za odnose u regiji.
U kraćem razgovoru s predsjednikom Obamom rekao sam nekoliko riječi o regiji 'Mislim da je za Hrvatsku važno da nije bilo ni jednog susreta s čelnicima stranih država ili istaknutim američkim političarima koji nisu istaknuli važnost regionalne politike i pohvalili Hrvatsku što je na neki način predvodnik politike pomirenja i što radi na korist sebi, susjedima, Europi, pa i cijelom svijetu. Dobili smo snažan poticaj - Hrvatska i ja osobno, upravo za nastavak kvalitetne regionalne politike koja nama donosi mir i stabilnost i mogućnost širenje našeg tržišta', rekao je Josipović.
Poseban sastanak s hrvatskom dijasporom
Podsjetio je da je imao susret i s predsjednikom Barackom Obamom. Rekao je kako je to bio kraći srdačan susret, na primanju za sve šefove delegacija. 'U kraćem razgovoru s predsjednikom Obamom rekao sam nekoliko riječi o regiji', kazao je Josipović. Važnim je ocijenio i predavanje na Sveučilištu Columbija u New Yorku koje je održao pred više od 300 studenata iz cijelog svijeta o međunarodnoj i hrvatskoj reakciji na ratne zločine za koje su, kako je rekao, zajedno s profesorima pokazali veliko zanimanje.
'U sklopu posjeta u Los Angelesu otvorio sam izložbu o pravednicima među narodima Hrvatima i hrvatskim državljanima i to je posebno dobro odjeknulo u židovskoj zajednici', rekao je Josipović. Naveo je kako je poseban sastanak imao i s hrvatskom dijasporom u Los Angelesu i New Yorku kao i Londonu.
'Istaknuli su da nisu baš najzadovoljniji, da bi željeli više i bolje i zajedno smo konstatirali da više nije rat i da Hrvatska više ne treba pomoć, nego partnere i suradnike i otvorene su neke inicijative za koje vjerujem da će u skoro vrijeme otvoriti novu stranicu u odnosima naše dijaspore i domovine', rekao je Josipović. (Hina)