'Uz sve ono što je Haaški sud dobro napravio, nažalost nije do kraja iskoristio mogućnosti da se ispune načela pune pravednosti i jednakih kriterija za odgovornost', kazao je Josipović.
Za predsjednika je 'prevažno pitanje' da svi zločini koji su bili počinjeni u ratu, na području Hrvatske ali i drugih država u okruženju, budu pravedno kažnjeni, kako bi žrtve imale osjećaj pravde. 'To je jedini mogući temelj da se u Hrvatskoj grade zdravi odnosi, ali i dobri odnosi sa susjedima', rekao je.
Josipović je kazao da je istaknuo, kao što je to učinio 1999. kada je dao ostavku na članstvo u komisiji za ratne zločine, da dugo vremena Hrvatska nije surađivala na odgovarajući način. Istaknuo je primjer Tihomira Blaškića, kada se pokazalo da je u slučaju Ahmića bio krivo optužena osoba.
'U tom kontekstu sam govorio i o drugim krivim osobama', kazao je Josipović i istaknuo primjer generala Ivana Čermaka. 'On je bio kriva osoba u Den Haagu. A takvih je bilo ne samo na hrvatskoj strani, bilo je i na srpskoj, bosanskoj, albanskoj', dodao je.
Upitan je li mislio i na generala Antu Gotovinu da je 'kriva osoba u Den Haagu', Josipović je kazao da nije spominjao imena. Podsjetio je i na presude oko zločina u Vukovaru i kazao da mnogi visokorangirani zapovjednici nisu završili u Den Haagu kao i da je bilo i zločina prema građanima srpske nacionalnosti u Hrvatskoj koji nisu bili procesurirani. Josipović je izrazio zadovoljstvo da 'smo sada promijenili priču i dobro je da Hrvatska radi na tome'.
'Očekujem da će Haaški sud pravedno presuditi sve predmete', kazao je Josipović u New Yorku gdje sudjeluje u radu Opće skupštine UN-a.