Mini prosvjed

Još nitko za zločine u srbijanskm logorima nije procesuiran

Slika nije dostupna
Udruga pravnika Vukovar 1991. organizirala je u subotu mirni prosvjed ispred veleposlanstva Republike Srbije u Zagrebu te je položila cvijeće i zapalila svijeće za sve ubijene i umrle od posljedice mučenja u logorima, jer ni nakon dvije godine beogradsko tužiteljstvo nije odgovorilo na njihove krivične prijave za zločine u logorima na području Srbije.

'Mi tražimo dijalog, mi tražimo istinu', rekao je predsjednik Udruge pravnika Vukovar 1991. Zoran Šangut istaknuvši da Udruga smatra da procesuiranje ratnih zločina i obilježavanje mjesta zločina kao što je logor Stajićevo spadaju u europske i demokratske standarde. Podsjetio je da je Udruga prije točno dvije godine podnijela kaznenu prijavu za pet logora na teritoriju Srbije tužiteljstvu za ratne zločine u Beogradu te da do današnjeg dana još nitko nije procesuiran.

Također je rekao da je Udruga prošle godine pokušala postaviti spomen ploču za logor Stajićevo, ali da im službena Srbija to nije odobrila. 'Upravo iz ta dva razloga danas se nalazimo ispred veleposlanstva Republike Srbije', istaknuo je Šangut. Još je jednom podsjetio da srbijanski predsjednik Boris Tadić nije odgovorio na pisani zahtjev da postave spomen ploču u logoru Stajićevu, i rekao da hrvatski predsjednik Ivo Josipović i ministar pravosuđa Ivan Šimonović nisu odgovorili na zahtjeve Udruge za susretom.

Minutom šutnje počast za stradale

Prosvjednici, koji su nosili transparente s s nazivima logora Begejci, Sremska Mitrovica, Niš i Beograd, minutom šutnje odali su počast svim žrtvama grada Vukovara i svima koji su svoj život položili na oltar domovine. Svećenik Ante Perković, jedan od bivših logoraša, rekao je da je važnije od postavljanja spomen ploče u Stajićevu to da Hrvatska ne smije zaboraviti Vukovar i svoje žrtve.

Kovačević je izrazio zadovoljstvo radom državnog odvjetništva na čelu s Mladenom Bajićem, s kojim su se predstavnici Udruge sastali u petak, glede zahtjeva Udruge za procesuiranje ratnih zločina počinjenih u u koncentracijskim logorima u Srbiji i u Hrvatskoj i rekao je da dinamika rada i postignuti rezultati jamče da se privodi kraju pitanje procesuiranja ratnih zločina.

'Došlo se do vrha zapovjedne odgovornosti, do Aleksandra Vasiljevića, generala JNA i načelnika Uprave za sigurnost i (zapovjednika 51. motorizirane brigade JNA pukovnika) Enesa Tase protiv kojeg je podignut optužni prijedlog za ubojstvo 113 civila na području Dalja, Ćelija, Lovasa i Vukovara', kazao je. Također je rekao da se došlo do imena zapovjednika logora u Stajićevu i Begejcima, a te je napomenuo da je beogradski Okružni sud potvrdio presudu Ivici Vuletiću za slučaj logora Begejci. To je prva presuda koju je potvrdio beogradski sud za zločine u logoru na području Srbije, istaknuo je Kovačević.(Hina)

Povezane teme