Nedavno je na problem kašnjenja kolektivnih pregovora, kojima bi se utvrdila nova materijalna prava za 74.000 zaposlenih u zdravstvenom sustavu, upozorio Samostalni sindikat zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske optuživši ministra zdravstva Milana Kujundžića da svjesno ignorira sindikate i krši pravne propise.
Podsjećaju da je ministar još u listopadu trebao pokrenuti postupak imenovanja Vladina pregovaračkog odbora i otvoriti kolektive pregovore, te poduzeti pravne korake kako bi se hrvatskim liječnicima omogućilo sudjelovanje u pregovorima.
Naime, prema Zakonu o reprezentativnosti, u pregovorima mogu sudjelovati Samostalni sindikat zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske i Hrvatski strukovni sindikat medicinskih sestara/medicinskih tehničara, ali ne i Hrvatski liječnički sindikat (HLS), koji nema dovoljno članova.
Prema onome što se neslužbeno može doznati, upravo je traženje rješenja za uključivanje u pregovore HLS-a razlog zašto kolektivno pregovaranje još nije počelo.
Neslužbeno, Vlada bi trebala imenovati Pregovarački odbor na idućoj sjednici te potom pokušati s reprezentativnim sindikatima dogovoriti daljnje produljenje pravnih pravila iz dosadašnjeg KU za šest do devet mjeseci.
Time bi se dobilo potrebno vrijeme za izmjene Zakona o reprezentativnosti, kojima bi se omogućilo svim sindikatima javnih službi koji ispunjavanju uvjete da mogu sudjelovati u pregovorima o Temeljnom kolektivnog ugovoru (TKU) i o granskim KU-ima po djelatnostima, pa bi to bio način da i HLS ravnopravno sudjeluje u pregovorima.
Iako o tome nemaju službenih informacija, iz sva tri sindikata poručuju da su spremni podržati takvo rješenje. Slažu se da liječnicima treba omogućiti izravno pregovaranje o njihovim pravima, jer su nositelji zdravstvene djelatnosti, ali i kako se ne bi ponovile optužbe da o statusu liječnika pregovaraju "sindikati spremačica i medicinskih sestara". (Hina)