Nekad težački posao danas je prava turistička atrakcija. Nažalost, nije sve tako sjajno jer solani je prije svega potreban novac za obnovu.
Zabijelila se sol na stonskom suncu. Težak rad, ali besplatan smještaj i hrana privukli su volontere iz Mađarske. 'Teško je, ali je i avantura', tvrdi Janos Hegyi iz Mađarske. Radna akcija počinje s prvim zrakama sunca.
Prema povjesničarima ova je solana nastala prije više od četiri tisuće godina. Proces dobivanja i prikupljanja soli isti je još od dubrovačke republike i najekološkiji. Jedan bazen daje do 70 tona soli, nakon procesa isparavanja morske vode koji traje 40-tak dana počinje branje soli. Prvo se sakupi u redove, zatim utovari na vagone, koji ih tračnicama vode do hangara.
Solana privlači brojne turiste. 'Prekrasno je, prelijep gradić i nadam se da je dobra žetva soli', rekao je Ryan koji dolazi iz Washingtona u SAD-u. 'Djeluje teško, fascinantno je da su očuvali tradiciju', dodaje Megan, isto tako iz Washingtona.
Oštećenja na bazenima smanjila su proizvodnju soli. Ove količine pokrivaju samo Dubrovačko-neretvansku županiju. Budućnost je u fondovima Europske unije, no za njih još nemaju uvjete. 'Ne mogu dobiti ništa od EU jer poslujemo u minusu, općina i ostali bi se trebali angažirati i pomoći nam', kaže Sveto Pajić, direktor solane Ston.
Budućnost ove solane mogla bi biti odlična. Plan je da u doglednoj budućnosti oko bazena kruži turistički vlak, otvori štand s ekološkom mirisnom soli, te da se asfalt s dna bazena zamijeni kamenim pločama. U tome može sudjelovati svatko, a za uspomenu dobiti ime zauvijek uklesano u kamen i doživotnu opskrbu najboljom soli.