Gotovo do Božića jedna obitelj s Raba imat će - batata. Naime, uzgojili su divovske primjerke te i sami kažu da to nisu očekivali.
"To je uglavnom crveni, to jest narančasti batat, nismo ništa posebno s njim radile. Sadnice smo kupile na tržnici kod nas", rekla je Nina Faflja s Raba.
A kad tamo - uzgojile su prvi batat Raba. Teški i preko pet kilograma, veći od ljudske glave. I lani su, kažu, sadili batat, ali je slabo rodio, stoga ih je ove godine zaista iznenadio.
"Batat je porijeklom iz tropskih i suptropskih krajeva sjeverne i Južne Amerike, tako da se u biti očekuje da će njemu toplo vrijeme, visoke temperature kakvih smo svjedoci posljednjih godina u Hrvatskoj odgovarati. Ako se poklope i dobri uvjeti lokaliteta, dobra fizikalna i kemijska svojstva tla, onda možemo očekivati da će biljka zaista ostvariti svoj puni biološki potencijal", rekla je Sanja Radman sa Zavoda za povrćarstvo na Agronomskom fakultetu u Zagrebu.
Tako smo vidjeli i divovske krastavce, rajčice i bundeve. Stručnjaci ističu - ne znači da će i dogodine na istom mjestu ista vrsta jednako uspjeti.
"Posljednjih godina svijest potrošača sve je više usmjerena ka raznolikim biljnim vrstama, ne samo onima koje su prisutne na našim područjima. Klimatske prilike omogućuju da uzgajamo neke vrste koje ovdje nisu prije bile prisutne", rekla je Radman.
Sudeći prema sve češćim ekstremnim vremenskim prilikama, maslinici na slavonskoj ravnici i nisu nezamislivi.
"Nekada nismo očekivali da ćemo imati lavandu na kontinentu, a danas je možemo uspješno uzgajati. Pritom se treba pridržavati agrotehničkih mjera zaštita, bolesti i štetočina", objasnila je Radman.
Više informacija saznajte u prilogu reporterke Dnevnika Nove TV Karle Trstenjak.