Hrvatska kao strateški partner pokazala je ozbiljnost u NATO članstvu. Američki je stav da uspostavom vladavine prava mora biti primjer ostalim zemljama regije u njihovim procesima euroatlantskih integracija. SAD isključivo zanima stabilnost ovih prostora. U tom smislu iz State Departmenta stižu samo pohvale za Josipovićevu politiku dobrosusjedstva i pomirdbe, pohvale njemu i Vladi za ozbiljnost u NATO članstvu te za napore u ispunjavanju novih, iznimno teških kriterija u pristupanju Europskoj uniji. 'Hrvatska je shvatila kako je neophodno da vladavina zakona bude glavna tema svih razgovora', istaknuo je Thomas Countryman, dužnosnik američkog State Departmenta.
Ipak, jedinstvena Bosna i Hercegovina američki je prioritet naspram ovih prostora. Jačanje njezine suverenosti smatraju važnom pa samim tim 15 godina nakon Daytona, od BiH očekuju novi, a ne stari model inicijative. U svemu pa i kreiranju mogućeg novog ustava te zemlje. 'Voljeli bi da se stranke u BiH, ako je moguće, dogovore za neke promjene u Ustavu po kojima bi sama država bila efikasnija i sposobnija za neke kompromise za članstvo u EU', kaže Countryman.
>> Gdje je BiH danas, 15 godina od Daytonskog sporazuma?
Iskusni američki diplomat nedavno je posjetio Mostar. I svjestan je, kaže, položaja Hrvata u Bosni i Hercegovini. 'Treba sada u procesu nove koalicije napraviti neke kompromise', predlaže Countryman. Kod kuće često čujemo zamjerke o nedostatku bilo kakvog konstruktivnog stava domaće politike naspram svog naroda u BiH. Američko, pak, stajalište dijametralno je suprotno od onog domaćih kritičara. Zadatak Washingtona, Zagreba, Bruxellesa ili Beograda, kaže Countryman, nije da se ni na koji način miješaju u odluke naroda koji žive u susjednoj državi. Već da ih podupiru u nakani da svoje težnje ostvaruju sami, na političkoj sceni Bosne i Hercegovine.
Cijeli razgovor s Thomasom Countymanom pogledajte u video prilogu