Arbitraža, franc. (arbitrage), je pomirljiv način rješavanja spora, povjeren arbitražnom vijeću. U suđenju o kopnenoj i morskoj granici Slovenije i Hrvatske obvezujuću odluku donijet će petero arbitara. 'Uvijek je riskantno kad vi dajete nekom sudu kako će ispasti presuda. Vi možete biti u pravu, možete po međunarodnom pravu imati pravo, ali mogu postojati neki razlozi, neki suci koji navijaju za jednu stranu, pa izgubite', objasnio je prof. Budislav Vukas, stručnjak za međunarodno pravo.
Svaka strana trebala bi imenovati po jednog suca, a preostalu trojicu, ako se Slovenija i Hrvatska oko njih ne dogovore, sa liste kandidata sudaca visokih organa EU, odabrat će Japanac Hisashi Owada, predsjednik Međunarodnog suda pravde u Haagu. Mirno rješenje je moguće, dokazuje i presuda međunarodnog suda o granici na moru između Rumunjske i Ukrajine. Dijelovi Crnog mora koji su navodno bogati naftom i plinom, nakon 10 godina spora, podijeljeni su po središnjoj liniji. Mont Blanc samo je jedno od desetak neriješenih graničnih pitanja širom starog kontinenta. Hrvatske građane ipak zanima njihovo dvorište, pa su protiv sporazuma ustali i intelektualci i ribari.
'Istarske ribare, njih razumijem, ali malo teže razumijem razne intelektualce koji su se stavili na listu, a vjerojatno nisu vidjeli taj tekst, a ni međunarodno pravo općenito', zaključio je Vukas. Arbitraža, ako do nje dođe, trajat će najmanje tri godine. No što je to u usporedbi s 20-godišnjim sporom.