I u Hrvatskoj je isti pravilnik na snazi 3 tjedna, no još ga, izgleda, ne primjenjujemo do kraja. Ako lutka miriše, mjesto joj je na laboratorijskom stolu. Alergeni u igračkama nov su problem, a zabrana alergenih mirisa novost je u Pravilniku.
'55 je onih koji su zabranjeni, mora ih se kontrolirati, a ostalih desetak su dozvoljeni, ali ne više od 100 mg na kilogram. Broj neispravnih igračaka tijekom 2010. godine u odnosu na prethodnu godinu je porastao za 5 posto, no to može biti rezultat toga što je broj analiziranih uzoraka bio veći', kaže dipl.ing., Zavoda za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar, Jasna Bošnir.
Strože kontrole dohvatile su i metale i proširen je popis onih koji se trebaju strogo provjeravati. Ispuštanje dlaka, boje, tvari za omekšivanje su najčešći uzroci koji nepovratno uklanjaju igračke s polica trgovina.
Europski način kontrole igračaka, no hrvatski način primjene. Naime, ministarstvo zdravstva još nije imenovalo tijelo koje daje ocjenu sukladnosti s europskim zahtjevima. Propisano je da će do imenovanja tijela za ocjenjivanje sukladnosti igračaka sa zahtjevima iz tog Pravilnika, analize za potrebe inspekcijskih nadzora obavljati pravne osobe koje su na temelju posebnih propisa ovlaštene za obavljanje ispitivanja zdravstvene ispravnosti predmeta opće uporabe.
U redu su i igračke na hrvatskim policama, kažu laboratoriji. No bržim djelovanjem Ministarstva povećala bi se njihova sigurnost kao i proces ispitivanja.