Samo nekoliko kovanica ubačenih u mljekomat dijeli stanovnike Jastrebarskog od prirodnog mlijeka koje dolazi izravno s farme. Prvi mljekomat u Hrvatskoj još prije tri godine postavio je Željko Pažulj. Ni na trenutak, kaže, nije požalio. 'Ja sam svoju obitelj riješio, imam mljekomat i da nisam otvorio, da nisam reagirao na vrijeme, pitanje je bih li sad uopće imao krave u štali', kaže Pažulj.
Početak nije bio lagan. Potencijalni kupci još nisu znali što su mljekomati. 'Ovo mlijeko u automatu je čisto prirodno mlijeko, samo ohlađeno na četiri stupnja, ništa dodatno, ništa oduzeto', pojašnjava Pažulj.
>> U Istri se udvostručila prodaja domaćega mlijeka!
Sada je mljekomata sve više. 'Od Slavonije, Osijeka, Vinkovaca, Varaždina... Sad je u Splitu postavljen najnoviji. Osim u Zagrebu, nažalost', kaže distributer mljekomata Josip Filipović.
Josip je na ideju došao iz vlastite potrebe. 'Kad sam pripremao projekt za vlastitu farmu koza koju namjeravam uskoro pokrenuti i shvatio da otkupljivači, ovi najveći, nemaju interesa za otkup kozjeg mlijeka. Tad sam tražio kako doći direktno do kupca i ovo se pokazalo kao najbolje rješenje', priča Josip.
Mljekomat stoji od 109 do 142 tisuće kuna. Investicija se može relativno brzo vratiti, tvrdi Željko, jer svih šest kuna koliko stoji litra mlijeka ide proizvođaču. 'Jako se brzo može vratiti investicija. Samo treba uzeti olovku i papir i izračunati', kaže.
U posljednjih nekoliko godina broj farmi muznih krava rapidno se smanjuje. Klasična prodaja mlijeka postala je neprofitabilna proizvođačima. 'Ja bih im rekao da ne čekaju dugo, da se odluče i tko god ima mogućnost da postavi mljekomat na neko dobro mjesto, da neće fulati sigurno', dodaje Željko Pažulj.
S obzirom na sve rašireniji trend vraćanja prirodnoj prehrani, mljekomati bi mogli biti rješenje za dio proizvođača mlijeka.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook