Vedran Vidmar jedan je od 75 do sada imenovanih javnih ovršitelja.
'Cilj naše službe je da rasteretimo sudove, da se ubrza procedura naplate dugova koja je sada trajala i po nekoliko godina. Nnaše ovlasti nisu ništa veće nego što ih je do sada imao sud koji je to radio', kaže Vidmar.
A da bi bio uspješan u naplati duga, zakonske ovlasti javnog ovršitelja su poprilične - može provoditi ovrhu i neradnim danom ili noću uz dopuštenje općinskog suda; može pretraživati ovršenikov stan ili odjeću koju nosi na sebi; ovlašten je zatražiti pomoć policije te zatražiti podatke potrebne za ovrhu od svih institucija. Uz pomoć policije i prisutstvo dva svjedoka ulazi i u zaključane prostore.
Odredbe su u Saboru prihvaćene unatoč upozorenjima pučkog pravobranitelja i pravnih stručnjaka. Oporba predlaže odgodu primjene Zakona za koji smatraju da pogoduje bankama i kompanijama.
'Ovrha je, kako stvari stoje, postala brza i efikasna za bogate, a spora i dugotrajna za običnog građanina', smatra SDP-ovka Ingrid Antičević Marinović.
Ministarstvo pravosuđa namjerava imenovati 100-tinjak javnih ovršitelja.
'Ovršni sustav treba biti jednak prema svima. Svatko tko nije izvršio nekakvu obvezu, tko nije isplatio neki dug, stvara nered u sustavu', kazao je ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković.
Ovlasti su onakve kakve su zapravo i u članicama Europske Unije. Takve ovlasti je do jučer imao sud.
Prema podacima iz FINE koja sada brine o naplati dugova, čak 165.000 građana ima blokirane račune. U istoj je situaciji i više od 68.000 poslovnih subjekata. Ukupno je nenaplaćeno 39,8 milijardi kuna. Svima njima javni će ovršitelji od početka iduće godine pozvoniti na vrata.