Poteze Hrvatske u slučaju Vojislava Šešelja od početka prati Ivana Petrović.
'Šešelj će zasigurno pokušati napraviti cirkus od svog izručenja'
Poznate su aktivnosti hrvatskih vlasti, predsjednica je pisala glavnom tajniku, Vlada tražila da se o tome raspravlja i u Vijeću sigurnosti. Koliko je to pridonijelo ovakvoj odluci?
'Možda je doprinijelo u jednom velikom moralnom okviru, nazovimo to tako, ali u ovom operativnom okviru, u okviru sudske odluke ne bih rekla da je mnogo doprinijelo.
Naime, Vijeće sigurnosti je glavno političko tijelo Ujedinjenih naroda. Vijeće sigurnosti je osnovalo Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju posebnom rezolucijom i pred Vijećem sigurnosti svake godine predsjednik suda i glavni haški tužitelj podnose izvješće.
Predsjednik suda više o tehničkim pitanjima, o stanju u predmetima, o financijama, dok glavni tužitelj, kojeg Vijeće sigurnosti i potvrđuje pa samim time i daje političku moć, daje tu jednu ključnu, političku, okvirnu procjenu o suradnji zemalja klijentica suda s Međunardnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju.
Ali istodobno Vijeće sigurnosti, vidjeli smo barem mi tu imamo iskustva svih ovih godina, bilo stalne članice, bilo nestalne, njihovi predstavnici nikad nisu pitali primjerice glavnog haškog tužitelja zašto ste uhitili osobu A, niste uhitili osobu B, zašto niste izveli dokaz A, jeste dokaz B. Naime nikad nisu pokazali da se izravno miješaju u sudske postupke Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju.
Da, predsjdnica Kolinda Grabar Kitarović je pisala glavnom tajniku Ban Ki-moonu u vremenu dok još nije službeno preuzela ured na Pantovčaku i ja to razumijem isključivo kao potvrdu njene vjerodostojnosti s obzirom da je o slučaju Šešelj govorila i u predizbornoj kampanji .
Hrvatski sabor je također donio posebnu deklaraciju. Po mom dubokom uvjerenju to nije bilo potrebno, time je uveo slučaj Šešelj na hrvatsku unutarnjopolitičku scenu. Hrvatska je zemlja članica EU i tijela EU su ona gdje se o ovakvim slučajevima raspravlja jer ovakvi slučajevi najdublje zadiru u vrijednosti na kojima Unija počiva, a to su vladavina prava i ljudska prava.'
Vučić: Odluka o Šešelju nemoralna; Dačić: Skandalozno i perfidno
Što je prema tvojoj procjeni presudilo u donošenju ovakve odluke i može li se dogoditi da se Šešelj vrati, pa da ga opet oslobode?
'Po mom dubokom uvjerenju tu je ključna bila rezolucija Europskog parlamenta, takozvana Plenkovićeva rezolucija. To je bila jedna dobra rezolucija koja je napisana mudro, nije ulazila u meritum sudske odluke, ali je to bila rezolucija o Srbiji, a ne o slučaju Šešelj, gdje se referirala na potkapacitiranosti Srbije da uhiti Šešelja i osudi ga prema svojim domaćim zakonima za govor mržnje s kojim je započeo odmah, za huškačko-ratni govor s kojim je započeo odmah, za tlapnju o velikoj Srbiji s kojom je također započeo odmah.
I to je bilo mjesto za rješavanje tog pitanja i to iz tri razloga: prvi je razlog što je suradnja s međunarodnim sudovima dio zajedničke pravne stečevine, drugi je razlog što je odobrenje da se Šešelj pusti kući dala Kraljevina Nizozemska, stara zemlja članica, i treće je što je jamstvo dala Republika Srbija, zemlja koja je u pregovorima. I to je ono po meni bilo ključno.
Sadašnja odluka kaže da žalbeno vijeće preporučuje da se održi sjednica na kojoj će biti optuženi Šešelj, predstavnik tužiteljstva, predstavnik Nizozemske i predstavnik Srbije pa da se vidi dalje što će biti sa slučajem Šešelj. Tako da znači hipotetski postoji mogućnost da ga još jednom vrate doma.
Ovo u svakom slučaju nije destabilizacija Srbije, ovo je test za Srbiju da ga uhiti i da ga jednostavno dovede u Haag. Ali pitanje svih pitanje je dakako zbog čega nepravomoćna presuda toliko vremena nakon završnih riječi u slučaju Šešelj još nije objavljena.'
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook