USKOK sumnja da je načelnik Odjela održavanja i remonta Zrakoplovno-tehničkog zavoda od 2011. do 2016., od zastupnika dvaju inozemnih društava tražio novčanu nagradu kako bi im osigurao pozitivno mišljenje i prednost u obavljanju remonta i nabavke dodatnih aviona MiG-21, onom potencijalnom izvršitelju koji pristane isplatiti mu zatraženi novčani iznos. Neslužbeno doznajemo kako se radi o Josipu Čoviću.
'Osnovano se sumnja da je I. okr., od 12. prosinca 2011. do kraja veljače 2016. godine, kao načelnik Odjela održavanja i remonta Zrakoplovno-tehničkog zavoda, Zapovjedništva za logistiku MORH-a, te kao voditelj Odjela za zrakoplovno-tehničke standarde Samostalne službe za vojni zračni promet MORH-a i kao stručna osoba član tehničkog Povjerenstva MORH-a zadužen za utvrđivanje tehničke sposobnosti izvršenja remonta borbenih aviona MiG-21 u remontnim zavodima potencijalnih izvršitelja, Povjerenstva MORH-a za analizu izvodivosti i isplativosti remonta te Povjerenstva MORH-a za stručno-tehničku potporu postupku remonta, od zastupnika dvaju inozemnih društava u više navrata zatražio novčanu nagradu kako bi zauzvrat, kao član povjerenstava MORH-a u čijem je radu sudjelovao, bez obzira na stvarnu tehničku sposobnost potencijalnih izvršitelja za obavljanje remonta aviona, osigurao pozitivno mišljenje i prednost u obavljanju posla kapitalnog remonta i nabavke dodatnih aviona MiG-21 onom potencijalnom izvršitelju koji pristane isplatiti mu zatraženi novčani iznos', priopćio je USKOK.
Zastupnik rumunjskog društva nije pristao dati mito, ali zastupnik ukrajinskog društva jest, te je Čoviću obećao isplatu zatraženog novčanog iznosa. Neslužbeno saznajemo da je predstavnik tvrtke koja je zastupala Ukrajince bio Ivica Josipović. Nakon što je posao realiziran, bivši načelnik od Josipovića je u dva navrata tijekom siječnja i veljače 2016. godine preuzeo mito.
'Zastupnici jednog od društava nisu prihvatili zahtjev I. okr. da mu za pogodovanje prilikom odabira izvršitelja isplate određenu novčanu nagradu, dok je II. okr. prihvatio zahtjev I. okr. i obećao mu isplatu zatraženog novčanog iznosa ukoliko društvu čiji je zastupnik osigura dobivanje i izvršenje navedenog posla. Nakon što je navedeni posao realiziran, I. okr. je od II. okr. u dva navrata tijekom siječnja i veljače 2016. godine preuzeo obećanu novčanu nagradu', stoji u priopćenju USKOK-a.
USKOK u koordinaciji s Vojnom policijom i PNUSKOK-om nastavlja provođenje kriminalističkog istraživanja.
Podsjetimo, posao remonta MiG-ova u Ukrajini vrijedan oko 130 milijuna kuna dogovoren je u vrijeme bivše Vlade. Javnosti su MiG-ovi predstavljeni u srpnju prošle godine.
Zbog sumnje u nezakonitosti njihov remont našao se pod povećalom vojnih i civilnih istražitelja. Cijela afera pokrenuta je prije nešto više od tri mjeseca. Ministar obrane Josip Buljević posumnjao je u brojne nezakonitosti i namještanje milijunskog posla u Ukrajini, pa isplatu mita. Vojna policija USKOK-u je dostavila dokumentaciju. Nedugo nakon toga 5 od 12 remontiranih MIG-ova koje je Hrvatska 'dokupila' prizemljeno je zbog sumnje u njihovu tehničku ispravnost.