"Događalo mi se svašta. Neke neobične stvari koje nisam znala objasniti. Na neobičnim mjestima u kući su se pojavile zmije. Drugo, pojavile su se crne gusjenice. Bila sam strašno, strašno nesretna, nisam znala što da radim, prepala sam se", počinje svoju priču žrtva prijevare.
A onda je, mislila je, našla nekoga tko će joj pomoći.
"Pa sam naletjela na jedan oglas u novinama gdje sam se obratila čovjeku koji se reklamirao da može pomoći. A pročitala sam i jako puno zahvalnica gdje su mu ljudi zahvaljivali da im je puno, puno pomogao", kaže.

Telefonom je dogovorila savjetovanje za 350 eura u stanu u središtu Zagreba. Stan je bio velik, lijepo uređen, čovjek uredan i ljubazan. Rekao joj je da surađuje s ljudima u Saudijskoj Arabiji, bio je tamnije puti i loše govorio hrvatski.
"Na stolu je bila knjiga jedna, dosta debela, uvezena u platno ili kožu, nisam sigurna. On je često ruku stavljao na nju i mumljao nešto, što, ne znam. Stalno je tipkao po dva mobitela, kao da s njima razgovara, da im poruke šalje. Ja sam vjerovala jer mi je rekao da je studirao medicinu i otraga iza sebe je imao neku diplomu", opisuje žrtva.
Tek pri trećem posjetu posumnjala je da nešto nije u redu...
"Kad mi je rekao da je kriva moja majka, koja me nije zaštitila, da je moj suprug nevjeran, da ima ljubavnicu, a moj suprug ima karcinom i 85 godina. E tada što se dogodilo, ja ne znam, je li on mene hipnotizirao ili nije, ja to ne znam, ja to ne mogu tvrditi. Ja sam otišla u banku, podigla novac i donijela osam tisuća eura", ispričala je.
Kad se vratila kući, htjela ga je nazvati i zahvaliti mu. Broj - blokiran. Tada je shvatila što se dogodilo. Sve je prijavila policiji, koja je počinitelja i pronašla. Kažu - to nije izoliran slučaj.
"Oni ili traže novac da bi onda nekakve predmete koji će donijeti pozitivnu energiju, spašavati zdravstveno stanje ili obiteljsku situaciju potaknuli pozitivnom energijom. Ili da se donesu vrijednosti, znači zlatnina i nakit, koji kao na sebi imaju negativnu energiju, odnosno uroke, pa da se ti uroci skinu. Tu vrijednost i taj novac traže u više navrata, obično prvi put donesete nešto sitniju svotu novca ili nakita, nakon čega vas traže da donesete još", objašnjava Marija Goatti iz PU zagrebačke.
Naglašavaju: prevaranti ne ciljaju samo stariju populaciju. I nije sramota nasjesti. Najvažnije je prijaviti policiji, koja će počinitelje naći i kazniti. A ima ih, reklo bi se, na svakom koraku. U prvih jedanaest mjeseci prošle godine policija je na razini zemlje evidentirala 2433 kaznena djela prijevare. Za takva djela propisana je kazna do osam godina zatvora.
This browser does not support the video element.