"Zajedničko stajalište" objavljeno na internetskoj stranici Europskog vijeća potvrđuje odluku koja je koncem srpnja u tom smislu donesena na razini veleposlanika EU-a.
U tom dokumentu od država članica se traži "oprez kada potpisuju nove obveze za javnu financijsku potporu u trgovini s Iranom, napose kod odobravanja zajmova, jamstava i osiguranja izvoza".
U UN-ovoj rezoluciji države članice se poziva da "budu oprezne".
U europskom zajedničkom stajalištu članice se isto tako pozivaju na oprez u svezi s "djelatnosti financijskih ustanova prema bankama sa sjedištem u Iranu, napose s bankom Saderat".
Zemlje EU-a usto trebaju "u svojim zračnim i pomorskim lukama obavljati pregled pošiljaka koje se prevoze u i iz Irana zrakoplovima i brodovima, napose onih u punom ili većinskom vlasništvu Iran Air Carga i Islamic Republic of Iran Shipping Linea".
U rezoluciji 1803 ti su pregledi bili ograničeni na sumnjive terete koje su prevozile iranske tvrtke.
Šest zemalja koje sudjeluju u pregovorima o iranskom nuklearnom programu (SAD, Velika Britanija, Francuska, Rusija, Kina i Njemačka) razmišljaju o novim, još strožim sankcijama od onih koje su predviđene u rezoluciji 1803, pošto je Teheran ovog tjedna dao neodređeni odgovor na njihovu ponudu za suradnju.
Šestorica su Iranu ponudila da prihvati suradnju i prekine obogaćivanje urana za koji Zapad sumnja da služi u vojne svrhe, ili da se sučeli sa sve strožim sankcijama međunarodne zajednice.