Infolinija HZJZ-a

Oni su na prvoj crti borbe protiv ovisnosti: "Dosta je teško, taj prvi korak zna biti i najteži"

Nakon alarmantnih novih podataka o tome koliko Hrvata puši, pije, konzumira opijate ili je upalo u neku drugu vrstu ovisnosti, upoznajte ljude koji su na prvoj crti nacionalne borbe protiv ovisnosti.

Lara Ježić s pozivima upomoć susreće se svaki dan. "Infolinija je potpuno anonimna, mi uopće ne tražimo i ne očekujemo nikakve podatke o njima. Jedino nam je potrebno da znamo otprilike gdje žive kako bismo ih mogli uputiti na najbliže mjesto", kaže Lara.

Infolinija Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo uspostavljena je prije godinu dana kao odgovor na zabrinjavajuće trendove.

"Svjesni smo toga da su ovisnosti u porastu, bilo da govorimo o alkoholu, duhanu, ponašajnim ovisnostima i drogama. Infolinija nije klasična savjetodavna linija, kada se osoba javi, kada traži pomoć, dobit će informaciju o tome gdje tu pomoć može potražiti, kakav oblik pomoći može dobiti, a isto tako porazgovarat će sa živom osobom koja je dodatno može potaknuti da tu pomoć stvarno i potraži", objašnjava Željko Petković, pomoćnik ravnatelja HZJZ-a.

U praksi je na kraju potraži malo ljudi, mnogi kada je već kasno. Osim droge i alkohola, pomoć se u dnevnim bolnicama traži zbog ovisnosti o kockanju, internetu ili videoigrama.

"Broj osoba koje dolaze zbog ponašajnih ovisnosti u Kliniku sve je veći i veći", govori Ivan Ćelić iz Klinike za psihijatriju Vrapče. "Nažalost, kada govorimo o ovisnostima bilo koje vrste, kemijskim ili ponašajnim, samo 10 posto onih koji imaju problem ovisnosti potraži liječenje."

Broj spasa okrenu oni koji žele napraviti prvi korak u liječenju neke vrste ovisnosti ili pomoći bližima da ih naprave.

"Većinom su to majke. Dosta je teško, taj prvi korak zna biti i najteži, a vidimo i da je dosta teško ovim članovima obitelji koji nas kontaktiraju, pa znamo i njima isto dati neku adresu na kojoj mogu potražiti podršku u tom cjelokupnom procesu", objašnjava Lara Ježić.

No često osobe upadnu u začarani krug pa jedna vrsta ovisnosti izaziva druge psihičke poremećaje. Stoga ne čudi ni podatak da Hrvati više nego ikad koriste i sedative.

"Taj način života može trigerirati neki novi psihički poremećaj, tako da su česte kombinacije anksioznih poremećaja i poremećaja raspoloženja u kombinaciji s različitim oblicima ovisnosti", ističe Ivan Ćelić.

Željko Petković objašnjava: "Preko ove infolinije pokušavamo pripremiti sustav na ljude koji će imati probleme sa stimulansima, naročito kokainom i amfetaminima, i biti im na usluzi da im možemo pružiti pomoć."

Infolinija je dostupna radnim danom od 9 do 16 sati. Građani mogu potrebne informacije dobiti pozivanjem:

  • besplatnog broja 0800 2000 70
  • poziv, SMS, WhatsApp ili Viber broj 091 4683 070

Osim na infoliniji, radi se i na jačanju Klubova i nevladinih udruga, ali i prevenciji stvaranja ovisnosti.

 

Pročitajte i ovo Iza zatvorenih vrata Procurili detalji sa sastanka Trump, Zelenski, Macron: "Pazili su da ga ne stjeraju u kut, a Trump se boji samo ovoga"

Pročitajte i ovo ozbiljna prijetnja Simulacija nuklearnog udara: Pogledajte što bi ostalo nakon Putinove rakete, u ovim gradovima bilo bi najviše žrtava