Iako su nezaposlene spašavali sezonski poslovi, poslije turizma, rijetki se odluče na poljoprivredu. Branje jabuka, berba grožđa ili duhana, čini se, nisu dovoljno atraktivni. Branje jabuka Goranu Dobrijeviću je prvi legalan posao ove godine. Nakon propasti stare tvrtke, nije previše birao. 'Bio sam prije i po građevinama na crno. Ovo se prvo ukazalo i daj što daš, nema biranja', priča on.
>> U kolovozu 12,9 posto više nezaposlenih
Nije biralo ni 2000 radnika koliko ih je privremeni kruh našlo u poljoprivredi i još ih nedostaje. Za pronaći kvalitetnoga sezonca, kažu poslodavci, potrebno je puno sreće. 'Uvijek postoje ljudi koji traže posao, a mole Boga da ga ne nađu', smatra poslodavac Mirjana Majher.
Spašavanje egzistencije
Gužve na zavodu za zapošljavanje bi rekle suprotno, ali eto paradoksa. Poslije turizma sezonci se rijetko odluče za rad pod otvorenim nebom. Uvijete zapošljavanja propisuje zakon. Sezonske radnike poslodavac mora prijaviti i platiti im minimalnu zakonom propisanu plaću. 'Vi odbijete posao, dužnost zavoda je brisati vas iz evidencije i tako gubite sva prava koja su vam dostupna', kaže Anto Barukčić iz Zavoda za zapošljavanje.
Posao, barem i na nekoliko mjeseci, Goranu spašava egzistenciju. 'Obitelj imam, oženjen, dvoje djece. Nema biranja!', rekao je na kraju Goran. Potražnja za radnom snagom na plantažama raste s dolaskom jeseni. Kao i prilika za zaradu u vrijeme kad je bilo kakav posao zlata vrijedan.