Zakon ne kažnjava one koji ilegalno oružje predaju policiji, ali ni to izgleda nije dovoljno. Mnogi ga i dalje ilegalno drže djeci nadohvat ruke. Ovo je 13. dijete u posljednje dvije godine koje je ubijeno ilegalnim oružjem. Na broju 71 jutros su bila zatvorena vrata. Da je sinoć očevom puškom dječak usmrtio desetogodišnjeg prijatelja, ništa ne govori.
Umjesto smijeha, na nastavu s tugom na licu. 'U šoku su nam djeca, kolege, učitelji. Pokušavamo funkcionirati normalno, ali ne ide', rekao je Damir Gugić, ravnatelj škole. Da dječake oružje privlači, kažu stručnjaci, nimalo ne čudi. 'To je u prvom planu želja za potvrdom muškosti, za dokazivanjem, da se bude snažniji', rekao je dr. Nikola Mandić, psihijatar.
>> Babina Greda: 11-godišnjak u igri upucao prijatelja
Osim puške čiji je hitac ubio dječaka, policija je na tavanu pronašla hrpu ilegalnog oružja i streljiva. 'Slijede kaznene prijave nadležnom Državnom odvjetništvu zbog djela prouzročene smrti iz nehaja i za nedozvoljeno posjedovanje oružja', rekao je Krunoslav Žgela, glasnogovornik PU vukovarsko-srijemske.
Sankcija nema za one koji ilegalno oružje policiji predaju sami. Kad je čuvanje oružja s dozvolom u pitanju, zakon je vrlo jasan. Oružje i streljivo moraju biti odvojeni, spremljeni u metalni ormar otporan na vatru.
'Svaki taj ormar je u biti prenosiv, ima 40 - 50 kila, ali on se mora učvrstiti i na zid i u pod. Mora imati tri posebne brave. Gore, dolje i sa strane', rekao je Milan Turkalj, vlasnik trgovine oružjem. Ili se oružje oduzima. U protekle dvije godine, 391 dijete je ozlijeđeno, a 13 djece je ubijeno vatrenim oružjem.