To znači da se igra po novim pravilima, proračunski deficiti bit će strogo ograničeni pod prijetnjom tužbe, istaknuo je Milanović na današnjoj sjednici Vlade.
Za Hrvatsku je prednost što to još neko vrijeme može promatrati sa strane i analizirati. Onaj tko se ne može s time nositi, tko je slab i ne raspolaže dobro svojim novcem neka razmisli dva puta hoće li to prihvatiti, ali Hrvatska već sada ide u pravcu koji određuje fiskalna unija, naglasio je Milanović.
Vlada je na sjednici prihvatila Pretpristupni ekonomski program (PEP) 2012. - 2014. kojim, po riječima ministra financija Slavka Linića, daje jasne naznake kakvu će ekonomsku politiku voditi idućih godina.
>> EU dogovorio fiskalnu disciplinu, predložili otpis dugova Grčkoj
Temeljni cilj gospodarske politike od 2012. do 2014. je uspostava konkurentnog gospodarstva kroz poticanje investicija, fiskalnu konsolidaciju i ubrzanje strukturnih reformi, navodi se u PEP-u. Vlada u tom dokumentu prognozira rast BDP-a u ovoj godini za 0,8 posto, iduće godine za 1,5 posto te u 2014. godini za 2,5 posto, i to uz prosječnu inflaciju od 2,5 posto.
Fiskalna politika temelji se na smanjivanju i kontroli deficita, tako da bi proračunski manjak opće države s razine od 3,8 posto BDP-a u ovoj godini pao na 3,3 posto u idućoj godini te na 2,6 posto u 2014.
Linić je rekao da je PEP sastavni dio pretpristupnog ekonomskog i fiskalnog nadzora putem kojeg se Hrvatska priprema za nadzor i koordinaciju gospodarskih politika država članica EU. Kada Hrvatska uđe u članstvo EU, umjesto PEP-a, izrađivat će druge strateške dokumente, Plan konvergencije i Nacionalni program reformi. (Hina)