Pozvao je policiju i Državno odvjetništvo da istraže priču o kojoj je Nova TV izvijestila u nekoliko navrata. Udruga u čiji se humanitarni rad sumnja, a inspekcija samo što im nije zakucala na vrata, pred našim kamerama sve demantira. Nakon dva dana skrivanja iza sms poruka od nimalo ugodnih optužbi da su obmanuli 50-godišnjeg branitelja, Udruga Edukacijska inicijativa prekida šutnju. Josipa Potočnika, kažu, nisu opljačkali.
>> Lažni dobročinitelji iskoristili invalida i zaradili 600 tisuća kuna
'Naš odgovor je kategorički ne! Udruga nije nikada, na bilo čiji račun profitirala, u bilo kojem smislu', rekao nam je Domagoj Čelan, dopredsjednik Udruge Edukacijska inicijativa. Samohrani otac obratio im se za pomoć, pa ih stoga, itekako čudi kaznena prijava USKOK-u i Državnom odvjetništvu. Prema onom što je on poslije prijavio, obogatili su se i navodno, zarađivali na njegovoj teškoj zdravstvenoj i životnoj situaciji. On, zbog raka grla i štitnjače, ne može pričati, a danas ne spori da je dobivao donacije, od nekih iznosa zatvorio i kredit, čak i bio suglasan da im se plate troškovi akcije. No, sumnja da je puno više novca, odlazilo na tuđe, njihove račune.
Čelan kaže kako se ne boji istrage. 'Njegovo je pravo i dužnost da takvo nešto izjavi. Gospodin nije mogao biti informiran o svemu što se događalo i on je postupio kako mu je dužnost nalagala. Mi smo radili ispravno', dodao je. Ne dvoje ni u svoje postupke, iako je nekoliko uplatnica išlo preko različitih bankovnih računa. Još prije dva dana, sa svoje su internet stranice pozivali na humanost, no slučajno ili ne, danas pak, ista čeka novi dizajn. Je li samohrani otac iz Ludbrega bio uistinu lak plijen za zaradu, ili je kako kažu u prozvanoj Udruzi, on sam obmanjivao javnost, ne bi li tako namaknuo što više novca, istražuju institucije na čiju je adresu proslijeđena kaznena prijava. Nova TV neslužbeno doznaje da su u USKOK-u izvidi o tragovima novca u tijeku. Iako je spomenuta udruga u nadležnosti lokalne samouprave, reagirao je i ministar zdravstva.
'Policija i državno odvjetništvo se moraju pozabaviti ovim slučajem, a da mi imamo ingerencije, mi bi to provjerili i uputili DORH-u', rekao je Darko Milinović. No, korak dalje već se otišlo i inspekcijski nadzor je zatražen, od strane Županijskog državnog odvjetništva. Bude li nepravilnosti, prijeti im i zabrana rada. O tome kao i inspekcijskom posjetu, prozvani, kažu, nemaju pojma. Ovaj je slučaj još jednom otvorio stare probleme, kako se novac troši i prikuplja, te postoji li uopće dobar sustav kontrole. U Hrvatskoj je 30-ak tisuća sličnih nevladinih udruga i najmanje toliko računa.