Jedan ministar (Tihomir Jakovina) kaže da će tražiti smanjenje stope PDV-a na hranu, a drugi ministar (Slavko Linić) kaže da od toga neće biti ništa, ne samo sada nego u čitavom mandatu, kazao je Hrg na konferenciji za novinare na kojoj su iznijeti stavovi i zaključci s izvanredne sjednice HSS-ovog Ravnateljstva za poljoprivredu, šumarstvo, ribarstvo i ruralni razvoj te sjednice Predsjedništva HSS-a sazvanih ‘zbog izvanrednog, alarmantnog i izrazito teškog stanja na hrvatskom selu i u poljoprivredi’.
>> Pogledajte koji su dijelovi Hrvatske najgore pogođeni sušom
‘Ne znamo je li to svjesno, ne znamo je li to slučajno. Sumnjamo da se radi o svjesnom pokušaju manipulacije jer na taj način se baca prašina, stvara se određena magla’, kazao je Hrg ocjenjujući da takvim ‘nadmudrivanjima i prepucavanjima dvojice ministara’ Vlada ustvari manipulira javnošću, a na kraju stradavaju obični ljudi. HSS u svojim zaključcima traži smanjenje stope PDV-a na hranu od 10 posto, kao i u turizmu, te da Vlada donese odluku o izvanrednim državnim mjerama za ublažavanje posljedica suše.
Hrg je istaknuo da je HSS još prije nekoliko mjeseci tražio da se smanji stopa PDV-a na hranu jer smatraju da su poljoprivreda i turizam još uvijek strateške grane razvoja gospodarstva, odnosno razvoja čitave Hrvatske. Ocijenio je kako se jednom loše vođenom politikom u stvari pokušava uništiti hrvatsko selo. ‘Od 90-tih, kada se Hrvatska osamostalila, ovo je najopasnije vrijeme za hrvatsko selo, jer po prvi puta jedna hrvatska Vlada nema u svom strateškom gospodarskom i razvojnom prioritetu onu tzv. zeleno-plavu liniju ili zeleno-plavu njivu’, ustvrdio je Hrg.
Također je upozorio da bez iznalaženja sredstava za naknadu štete od suše ‘neće biti dobro te će se zatrti i ono malo gospodarstava koja su opstala’ i iznio podatak da je zbog problema s cijenom mlijeka od veljače do sada više od 2.000 gospodarstava prestalo proizvoditi mlijeko. ‘Ako su imala samo dvoje zaposlenih, to je 4.000 novih nezaposlenih ljudi’, upozorio je.
Hrg ističe da premijer Zoran Milanović samo treba uzeti odluku Vlade iz 2003. godine, kojoj je na čelu bio Ivica Račan, kada se, rekao je, našlo 400 milijuna kuna, dijelom iz državnog proračuna, a dijelom preraspodjelom sredstava u Ministarstvu poljoprivrede. ‘Milanović treba vidjeti kako je njegov prethodnik i stranački kolega riješavao to pitanje i kako je riješio problem suše koja je 2003. bila za oko 20 posto slabija nego što je to ove godine’, ustvrdio je Hrg.
Dodao je kako je jedina razlika između onog i ovog vremena, osim u 20 posto jačoj suši, ta da je HSS tada bio u Vladi. ‘Danas ga nema, a možda je to jedan od razloga zašto se nitko ni ne trudi namiriti štetu poljoprivrednicima. Najlakše je reći - nema novca. Vlada nema pravo reći nema novca. Vlada mora pronaći rješenja kako riješavati pitanja građana’, ustvrdio je. Ministra Jakovinu prozvao je i zbog isplate zaostalih poticaja i subvencija. ‘Pa to se samo plaća stari dug koji je zakonom određen, pa nitko zato nije faraon ako plati stari dug’, rekao je.
Dodao je i kako je čudno da ministar Jakovina kaže kako će se pomoći poljoprivrednim proizvođačima na način da neće trebati platiti naknadu za zakup ili koncesiju državnog poljoprivrednog zemljišta te upitao: ‘Koliko je obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava (OPG-a) i koliko hektara tog zemljišta državnog u koncesiji u privatnom, malom poljoprivrednom vlasništvu, a koliko u koncesijama i najmu velikih pravnih subjekata? To je vrlo značajno pitanje i odgovor na njega će sve reći’, kazao je Hrg. (Hina)
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.