Predsjednik HSS-a Josip Friščić kazao je da se turizam smatra jednom od tri najznačajnije gospodarske grane, ali da se u turizmu koristi previše proizvoda iz uvoza. Naveo je da je u prvih osam mjeseci ove godine u Hrvatsku uvezeno poljoprivrednih proizvoda u vrijednosti 1,3 milijarde dolara i da je deficit u tom dijelu razmjene najveći od osnutka države.
Istaknuo je da je isplativost turizma koji svoju ponudu namiruje uvozom, upitna, te da je važno i kako se poljoprivrednim proizvodima opskrbljuju hrvatski građani.
"Hrvatskoj treba reforma poljoprivrede, a da bi se to ostvarilo, u državnom proračunu treba osigurati najmanje 6 milijardi kuna na godinu, što je malo manje od 6 posto proračuna", ocijenio je Friščić.
Predsjednica HSLS-a Đurđa Adlešić kazala je da Opatiju kao brend treba sačuvati, jer je u posljednjem desetljeću taj brend doveden u pitanje i često se prepoznaje samo zbog problema u vezi s Liburnia Riviera Hotelima. Ocijenila je da to nije dobro, da takve brendove treba sačuvati dobrom infrastrukturom, izgradnjom boljih prometnica i kvalitetnom decentralizacijom.
Adlešić je istaknula da novac mora ostati ondje gdje je stvoren te da decentralizaciju koja je počela u mandatu sadašnje Vlade, treba nastaviti.
Predsjednik PGS-a Nikola Ivaniš smatra da do preporoda poljoprivrede na Kvarneru i u Istri može doći samo ako se očuva okoliš te da je za razvoj poljoprivrede na tom području potrebno "preostalu prljavu industriju prebaciti na plin". Ivaniš je kazao da Inina rafinerija u Urinju pokraj Rijeke mora početi koristiti plin, kao i planirani "blok tri" u termoelektrani u Plominu.
"Lokalne vlasti, Istarska i Primorsko-goranska županija, nemaju pravo dati suglasnost HEP-u da se plominski blok 3 gradi na ugljen", kazao je Ivaniš ocijenivši da bi gradnja pogona na ugljen onemogućila razvoj poljoprivrede i turizma na tom području u sljedećih 20 godina.
Navečer će, kako je najavljeno, koalicija u Puli održati tribinu.