Nedopustivo je da se članice EU-a izuzmu iz primjene ZERP-a, rekao je Đapić na današnjoj konferenciji za novinare dodavši da Vlada RH i Hrvatski sabor nemaju pravo na predlaganje, odnosno donošenje takve odluke, jer se njome krši međunarodno pravo i obveze koje RH ima prema Konvenciji o pravu mora.
"Hrvatska mora provoditi Konvenciju o pravu mora i ima obvezu proglasiti gospodarski pojas i primjenjivati ga. Konvencija o pravu mora je jača od bilo kojega akta EU, jer su sve članice EU i članice Ujedinjenih naroda", naglašava Đapić.
Gospodarski pojas ne može biti dio političkih trgovina ili ucjena, jer svaka država koja ima more ima i obvezu proglasiti gospodarski pojas i primjenjivati ga, ističe.
Hrvatska će godišnje, ako se toga odrekne, gubiti 1,5 milijardi eura i to će narušiti nacionalne interese, upozorio je Đapić.
"Ako Hrvatski sabor donese odluku, kakva se najavljuje, HSP će podnijeti tužbu Međunarodnom sudu za pravo mora u Hamburgu i obavijestiti glavnog tajnika UN-a i Vijeće sigurnosti. Podnijet ćemo i ustavnu tužbu, jer su Vlada i Sabor dužni štititi nacionalne interese i integritet RH, a na ovakav način to se ne čini", istaknuo je Đapić.
Hrvatska ne smije pristati na ucjene po pitanju ZERP-a. "Ako se tu slomi Hrvatsku, uslijedit će i druge ucjene koje će Slovenija upućivati prema Hrvatskoj vezano i uz granična pitanja", dodao je.
Govoreći o situaciji u Osijeku, gdje je HSP na lokalnim izborima osvojio najveći broj vijećničkih mjesta, Đapić je rekao kako su HDZ-u prvom ponudili razgovore i suradnju, a da će do njih najvjerojatnije doći sutra.
"Važno je što prije formirati vlast u Osijeku zbog svih projekata koji sada stoje", drži Đapić koji vjeruje da će doći do dogovora.
Na novinarski upit postoji li mogućnost da HSP popusti u pitanju ZERP-a zbog gradonačelničkog mjesta u Osijeku, Đapić je rekao kako "nema trgovine oko ZERP-a i mjesta gradonačelnika Osijeka".
"ZERP je suštinsko pitanje hrvatske politike", smatra Đapić i dodaje da je Europska unija sustav vrijednosti, "ali ako je cijena ulaska odricanje od sebe, onda nam ona ne treba".
Govoreći o Kosovu, Đapić ističe kako nema razloga da Hrvatska ne prizna Kosovo. Smatra da ni po tom pitanju hrvatska politika nema vjerodostojnosti i dosljednosti, dodajući kako je očigledno da ni unutar same Vlade ne postoji jedinstveno stajalište o tom pitanju.
"Možda bi HDZ i bio za priznanje Kosova, da nema u koaliciji SDSS", rekao je.
Na upit novinara da prokomentira početak suđenja hrvatskim generalima u Haagu, Đapić je izrazio nadu da će odvjetnici koji ih brane uspjeti oboriti točke optužnice te da su spremniji i kvalitetniji "nego što je bila hrvatska Vlada u suradnji s Haaškim sudom".