HSLS: 'Granična pitanja sa Slovenijom riješiti u Haagu'

Slika nije dostupna
HSLS se danas usprotivio bilo kakvom obliku medijacije, odnosno posredovanju treće strane u rješavanju otvorenih pitanja sa Slovenijom, koja se, smatraju u stranci, moraju rješavati samo pred međunarodnim sudskim tijelom i na temelju međunarodnog prava.

Predsjednica i potpredsjednik HSLS-a Đurđa Adlešić i Dražen Breglec su na konferenciji za novinare istaknuli stav stranke po kojemu se otvorena granična pitanja sa Slovenijom moraju rješavati pred Međunarodnim sudom pravde u Haagu i Međunarodnom sudu za pravo mora u Hamburgu, koji bi donijeli pravorijek sukladno UN-ovoj Konvenciji o pravu mora.

Od Vlade i Ministarstva vanjskih poslova zatražili su odgovor je li
iz Slovenije došao kakav dokument kojim se predlaže rješavanje
graničnih pitanja medijacijom, te službeno očitovanje na takav
prijedlog koji, istaknuo je Breglec, Hrvatska treba unaprijed
odbaciti.

Napomenuo je da medijacija znači miješanje u pregovore, pristajanje na kompromise unutar pojedinog ili svih otvorenih pitanja, što je za HSLS neprihvatljivo.

- Neprihvatljivo je političkom trgovinom odreći se bilo kojeg prava po jednom pitanju da bi realizirali neko svoje pravo po drugom pitanju, pa se zalažemo za rješavanje svakog problema posebno, kazao je Breglec.

Predsjednik HSLS-ovog Odbora za međunarodne odnose Goran Vojković pojasnio je da u postupku medijacije tzv. treća strana (Slovenija predlaže Roberta Badintera) objema stranama predlaže rješenja koja ne moraju biti temeljena na pravu, što je za Hrvatsku, istaknuo je, sasvim neprihvatljivo.

Iznio je primjere razgraničenja na moru između Nizozemske, Danske i Njemačke u jednom, te Francuske i Velike Britanije u drugom slučaju, koji su, oba, riješeni pred sudom.

HSLS-ovci su odbacili prozivke da zalaganjem za primjenu saborske odluke o aktiviranju ZERP-a i na članice EU najkasnije do 1. siječnja iduće godine pokazuju eurofobičnost i dovode u pitanje brzinu pregovora o članstvu Hrvatske u EU, poručivši kako jesu za članstvo, ali i za kvalitetu pregovora koja će rezultirati očuvanjem nacionalnih i gospodarskih interesa.

Povezane teme