Hrvatskoj trebaju specijalisti medicine rada

Slika nije dostupna
Nedovoljan broj specijalista medicine rada ponukao je sindikate da zatraže odgodu primjene odredbi Zakona o zdravstvenom osiguranju zaštite zdravlja na radu po kojima radnicima ozlijeđenima na radu bolovanje može otvoriti samo specijalist medicine rada.

Hrvatska udruga sindikata (HUS) nedavno je od ministra zdravstva i socijalne skrbi Darka Milinovića i premijera Ive Sanadera zatražila produženje roka za primjenu tog dijela zakona s 1. siječnja na 1. srpnja.

Predsjednik HUS-a Ozren Matijašević kaže da još nisu stvorene pretpostavke za rad Zavoda za zdravstveno osiguranje zaštite zdravlja na radu, u čijem je djelokrugu i zdravstvena zaštita radnika od ozljeda na radu i profesionalnih bolesti.

Iako je bilo dovoljno vremena, jer je zakon usvojen još u srpnju 2006. godine, specijalista medicine rada nema dovoljno, Zavodu nisu osigurana sredstva za rad, još nema sklopljene ugovore sa dijagnostičkim laboratorijima i rendgenima, a brojni poslodavci nisu odabrali svojeg liječnika, upozorava Matijašević.

U Puli, primjerice, radi samo jedan specijalist medicine rada, a samo u brodogradilištu Uljanik povremeno radi do 3.000 radnika, što je dovoljno za samo jednog specijalistu.

Temelj rada specijalista medicine rada trebala bi biti preventiva, no to je nerealno očekivati ako oni najveći dio vremena moraju biti na usluzi pacijentima i baviti se administrativnim poslovima otvaranja i zatvaranja bolovanja, smatraju sindikalci.

Matijašević tvrdi da ga svakodnevno zovu brojni radnici koji su na bolovanju zbog ozljeda na radu, a koji još nisu primili naknade za prosinac. 

Također kaže da nisu predviđene sankcije za poslodavce koji ne odaberu svojeg liječnika specijalistu.

HUS predlaže da se radnicima koji su na bolovanju zbog ozljede na radu osigura pravo da do 1. srpnja idu liječniku opće prakse, a do tada treba poraditi na boljem funkcioniranju Zavoda za zdravstveno osiguranje zaštite zdravlja na radu.

Ravnateljica Zavoda Sonja Padovan Janković odbacuje tvrdnje sindikata te ističe kako je jedini krivac za sadašnje stanje to što nije bilo prijelaznog roka za uhodavanje Zavoda.

U Hrvatskoj trenutno ima 150 specijalista medicine rada. 

Normativ predviđa 8.000 osiguranika po jednom timu. Minimalni broj je 4.500 osiguranika, a maksimalni 13.700 po timu.

Goruća je situacija u Međimurju i Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, dok se u Splitsko-dalmatinskoj i Primorsko-goranskoj županiji neće moći sklopiti ugovori sa svim specijalistima medicine rada, jer nemaju dovoljan broj osiguranika.

Kako bi normativ bio zadovoljen Hrvatskoj nedostaje još samo dvadeset do trideset timova, ističe Padovan Janković te najavljuje raspisivanje specijalizacija iz tog područja tijekom ove godine. 

Specijalizacije će se raspisivati sukladno potrebama na pojedinim područjima.

Hrvatska trenutno ima "rezervu" specijalista medicine rada u 130 liječnika koji imaju ugovore sa Hrvatskim zavodom zdravstvenog osiguranja i rade kao liječnici opće prakse.

Do sada je 1.250.000 radnika izabralo nadležnog specijalistu medicine rada, a onih koji to nisu učinili još je oko 300.000, kaže Sonja Padovan Janković te traži strpljenje jer za "podizanje sustava treba vremena".