'Hrvatska se vraća Europi, gdje je uvijek i pripadala, i transatlantskim integracijama', kazao je Jagland čija je zemlja, kako je kazao Bebić, 'uvijek poticala pristupanje Hrvatske Europskoj uniji i NATO-u'.
Norveška je bila među prvim zemljama koja je ratificirala i Protokol o pristupanju RH NATO-u, a Bebić je istaknuo da ta zemlja najviše pridonosi problemu razminiravanja Hrvatske.
Predsjednik norveškog parlamenta posebice je izrazio zadovoljstvo konstruktivnom i stabilizirajućom ulogom Hrvatske u regiji.
'Hrvatska je model zemlje koja je prešla iz teškog razdoblja u mirnodopski razvoj', kazao je Jagland.
Kao predstavnik zemlje koja je do sada, 'politički i gospodarski', uložila puno u cijelu regiju, istaknuo je da je Norveškoj izuzetno važno kako se Hrvatska razvija i utječe na svoje susjedstvo.
'Ono što vi ovdje radite i nama je vrlo važno', kazao je Jagland.
Što se suradnje dviju zemalja tiče, Jagland je kazao da 'vidi veliki potencijal', osobito u pomorskom sektoru, očuvanju pomorskih resursa, pomoći Hrvatskoj u uspostavi učinkovite obalne straže, kao i na području turizma.
Hrvatsku godišnje posjeti oko 100.000 norveških turista, a i sam je predsjednik parlamenta jedrio u ovim, kako je rekao, 'predivnim vodama' od Splita do Dubrovnika.
'Jedrio sam po mnogim morima ali to je bilo predivno', rekao je Jagland.
Bebić je ocijenio da dvije zemlje uživaju 'sustavnu i dugotrajnu suradnju'. Svog je gosta podrobno izvjestio o hrvatskom pregovaračkom procesu, potezima i očekivanjima hrvatske vlade glede pristupa EU. Iako sama nije članica Unije, Norveška je kroz razne oblike konkretne pomoći od prvih trenutaka podupirala put Hrvatske u EU.
Predsjednik Sabora je podsjetio i na dobre gospodarske odnose, spomenuvši zajedničke gospodarske projekte u Varaždinu i Šibeniku te izrazio uvjerenje da će dvije zemlje još intenzivnije surađivati na parlamentarnom planu.