Tata male Brune Kontak ima šesnaest mjeseci roditeljskog iskustva. 'Ona se ne žali, znači da je OK', kaže nam Tomislav Kontak kroz smijeh.
Roditeljima smetaju nelogičnosti kod upisa u vrtić. 'Do petog mjeseca morate dati prijavu, a dijete mora imati godinu dana za vrtić. I što da onda roditelji koji nemaju mogućnost kao ja imati baku i djeda da čuvaju, što da rade s djecom?', pita Tomislav.
'Možda malo diskriminiraju roditelje koji su nezaposleni jer ja smatram da i djeca nezaposlenih roditelja imaju pravo biti u vrtiću i igrati se s drugom djecom', kaže majka Martina Huljev.
>> VIDEO Djevojčica tati poručuje: Ne brini za mene već za sebe!
Još je teže roditeljima u manjim sredinama. Nedostupni su im vrtići, slobodne aktivnosti za djecu, ali i kvalitetne zdravstvene usluge. 'Šanse za dobar početak u životu i šanse za najbolju podršku svakom djetetu nisu jednake, nego ovise o tome gdje dijete i njegova obitelj žive', kaže Đurđica Ivković iz UNICEF-a Hrvatska.
Većina roditelja provodi kvalitetno vrijeme s djetetom. 'Gradim kule od pijeska, čitamo slikovnice kod kuće, plešemo, igramo se, radimo kolače, trčimo vani', opisuje majka Martina Huljev.
Nažalost, to ne rade svi, a čak 12 posto roditelja smatra da su batine u redu. Tako je svaku dvadesetu šestomjesečnu bebu, svakog sedmog jednogodišnjaka, svakog trećeg trogodišnjaka i svakog petog šestogodišnjaka roditelj jednom ili više puta u proteklih tjedan dana udario ili počupao. 'Nije dosta nešto zakonom zabraniti nego je ustvari potrebno roditelje podržati u tome da nađu druge načine', kaže psihologinja Nina Pečnik, voditeljica istraživanja.
Nacionalna strategija za zaštitu i promicanje prava djece trebala bi uskoro propisati što je sve potrebno da bi roditelji bili bolji, a djeca sretnija.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook