Hrvatski jezik šest desetljeća u kazalištu

Slika nije dostupna
Premijernom izvedbom i postavljanjem opere "Judita" na scenu riječkoga HNK u prigodi otvaranja "Zajčevih dana" željelo se na visokoj razini obilježiti i 60. obljetnicu osnivanja Narodnoga kazališta u tom gradu, izjavila je intendantica Mani Gotovac.

Na današnji dan, 20. listopada 1946., u tadašnjem Narodnom kazalištu u Rijeci na sceni velikog neobaroknog kazališta prvi se put službeno progovorilo hrvatskim jezikom. Izvedena je prva dramska predstava Gundulićeva "Dubravka" u režiji Marka Foteza. Intendant kazališta tada je bio ugledni pisac i teatrolog Đuro Rošić. 


Po riječima Mani Gotovac, intendant Rošić, okupivši poznata
umjetnička imena, ujedinio je hrvatsku dramu, operu i balet u
kazalištu, dok je Talijanska drama postala autonomnim i integralnim dijelom novoutemeljenoga kazališta.

Nakon "Dubravke" u kazalištu se izvela i prva opera na hrvatskom "Nikola Šubić Zrinski" Ivana pl. Zajca.

Tijekom 60 godina u riječkom su kazalištu djelovali velikani dramske i operne pozornice - dirigenti Lovro pl. Matačić i Boris Papandopulo, pjevači Pichler i Bonelli, dramski redatelji Fotez i Štimac, glumci Veljko Maričić, Marija Crnobori, Viktor Starčić i Angelo Benetelli.

U Rijeci su gostovali i umjetnici međunarodnog ugleda Cesco Basegio, čuveni goldonijanski glumac, tenor Umberto Borso, sopranistica Maria Curtis Verna, mezzosopranistica Ruža Pospiš Baldani, bariton Vladimir Ruždjak, sopranistica Ljiljana Molnar Talajić i drugi.

Operu "Judita" skladao je Frane Parać, a za libreto poslužio mu je Marulićev ep "Judita". Operu je režirao Petar Selem, a sinoćnjom svečanom izvedbom u HNK "Ivana pl. Zajca" u Rijeci dirigirala je Nada Matošević.

Povezane teme