Mnogi Hrvati u svojim domovima još uvijek čuvaju velike kolekcije oružja. U osam godina policijske akcije, vraćen je pravi arsenal ilegalnog oružja, koje je nerijetko bilo uzrok brojnih tragedija. Policija i dalje upozorava da svaki komad ilegalnog oružja možete vratiti - bez kažnjavanja.
Podrumi, spremišta, tavani i dalje su krcati ilegalnim oružjem. Sve je više onih koji se od svojih ubojitih igračaka odvajaju.
'To je stvar koja može pojedincu ili grupi ljudi donesti neko zlo u nekim nepromišljenim trenucima ili nešto, najbolje je vratiti', rekao je Mile Sušić iz Ličkog Osika.
Nesavjesni građani odlažu oružje i bombe gdje stignu
'Protiv građana koji dragovoljno predaju oružje neće se pokretati ni prekršajna ni kaznena prijava', kazala je Maja Brozičević iz MUP-a.
Koliko je oružja bilo po kućama, najbolje govore brojke. Policijska akcija počela je 2007. godine. Građani su do sada predali više od 3 tone eksploziva, više od 9 tisuća komada raznog oružja, gotovo 90 tisuća minsko-eksplozivnih sredstava. U osam godina akcije policija je zaprimila i gotovo 4 milijuna komada streljiva različitog kalibra.
Iako kazni za vraćanje oružja nema, još uvijek ima onih koji ubojite naprave ostavljaju u blizini škola, vrtića, nerijetko ih bacaju i u kante za smeće. Apele policije, kao da ne čuju.
'Molimo ih da ne ostavljaju minsko eksplozivna sredstva u blizini dječjih igrališta u kontenjerima, u blizini cesta odnosno na bilo kojem mjestu gdje bi do njih lako mogla doći djeca i ozlijediti se', rekla je Brozičević.
Da Hrvati vole oružje, govori i statistika. Svaki dvanaesti legalno je naoružan. No, sve je više onih koji ističu kako nikakvom oružju nije mjesto u kućama. Predaja oružja vremenski je neograničena.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook