'Najavljujemo opći građanski neposluh koji može dovesti do upitnosti postojanja tvorevine BiH koju su privatizirali Bošnjaci. Ovo je početak kraja posljednjeg pokušaja ugnjetavanja Hrvata u BiH', naveli su iz sedam hrvatskih udruga Domovinskoga rata u BiH. Zajedničke zaključke udruga logoraša, dragovoljaca i veterana, HVIDRA-e, nositelja odličja, specijalne policije, obitelji poginulih i maloljetnih branitelja pročitala je predstavnica Udruge hrvatskih logoraša Željka Zovko u mjestu Vojnom kod Mostara, gdje se nalazio zatvor za Bošnjake.
Po njezinim riječima, u ljeto 1993. pripadnici Armije BiH u Bijelom Polju i Vojnom napali su postrojbe HVO-a, a ne obrnuto kako se navodi u presudi, što je rezultiralo smrću 24 Hrvata u bošnjačkim logorima na području Mostara, te tisućama prognanih Hrvata iz tih mjesta. Zovko je dodala da govori iz vlastitog iskustva, jer je i sama bila uhićena te je provela pet mjeseci u logoru Armije BiH.
'Osjećamo se prevarenim i napuštenim. Izgubili smo svaku vjeru u institucije ove države, koje se pokazala maćehinskom prema cjelokupnom hrvatskom narodu obilježivši ga zločinačkim predznakom', istaknula je.
Predstavnici braniteljskih udruga optužili su Sud BiH i druge pravosudne institucije da su pristrani te da je optužnica protiv Radića i ostalih napisala bošnjačka ratna tajna služba AID.
Pripadnike HVO-a Marka Radića koji je u ratu bio zapovjednik Prve bjelopoljske bojne HVO-a a kasnije i zapovjednik II. Gardijske brigade te vojnike Dragana Šunjića, Damira Brekala i Mirka Vračevića Sud BiH je prošli tjedan osudio na ukupno 80 godina zatvora zbog uhićenja 70 bošnjačkih žena, djece i staraca, njihova zatvaranja i držanja u nehumanim uvjetima, te tjelesnih i psihičkog zlostavljanja i mučenja bošnjačkih zatvorenika u mjestu Vojnom, sjeverno od Mostara. Ta je presuda izazvala reakcije mnogobrojnih hrvatskih institucija u BiH.