Nacionalna Strategija i akcijski plan zaštite biološke i krajobrazne raznolikosti smatraju da područje krša zbog sveukupne jedinstvenosti, bogatstva endemičnim svojtama i životnim zajednicama, te zbog visokog stupnja očuvanosti, predstavlja izuzetnu vrijednost ne samo u europskim, nego i u svjetskim razmjerima.
Državni zavod uspostavlja i vodi Informacijski sustav zaštite prirode Republike Hrvatske (ISZP) u čijem okviru se uspostavljaju tematske baze podataka, među kojima su i CroSpeleo i CroFauna koje će, uz kataloške podatke o vrstama i speleološkim objektima, sadržavati podatke o terenskim opažanjima.
CroSpeleo baza sastoji se od Katastra speleoloških objekata Hrvatske, koji zajednički stvaraju i održavaju Državni zavod za zaštitu prirode i speleološke udruge, te baza literaturnih podataka o speleoloških objektima Hrvatske. U okviru obje sastavnice prikupljaju se podaci o onečišćenju podzemlja.
Izrada tematskih baza i prikupljanje informacija financira se kroz projekt unaprjeđenja kvalitete podatka, prostornih podloga i tehničke infrastrukture ISZP-a, uključujući razvoj i integraciju speleološkog katastra za potrebe učinkovite provedbe programa Natura 2000 u Hrvatskoj.
Trenutno je u postupku formaliziranje suradnje između speleoloških udruga i Državnog zavoda kroz potpisivanje sporazuma o izradi Katastra speleoloških objekata Hrvatske.
Kroz 18 mjeseci prikupljanja podataka o speleološkim objektima definirat će se podaci potrebni za unos objekata u Katastar, metodologija prikupljanja podataka te prava i obaveze korisnika CroSpeleo baze podataka.
Planira se verificiranje podataka za oko 1000 speleoloških objekata, što je okvirno desetina svih do sada istraženih speleoloških objekata u Hrvatskoj.
Iz Ministarstva poručuju da je Hrvatskoj do 2020. za zaštitu prirode iz EU fondova dostupno više od 1,7 milijardi kuna kojima će se sufinancirati brojni projekti za povećanje razine zaštite prirode u cjelini, pa tako i krškog podzemlja. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook