Danijel Jager je godinama imao velikih srčanih problema, stanje se sve više pogoršavalo. 'Mislio sam na to da će mi jedina solucija biti transplantacija, jedini izlaz iz te priče, tako da sam se pomirio s tim', kazao je.
Danas se osjeća dobro. 'Prije nisam mogao napravit 20-30 metara na ravnom da se nisam umorio i zadihao. Da sam malo lakši, mogao bih i trčati', kazao je Danijel kroz smijeh.
Priču sa sretnim završetkom ima i Tomislav iz susjedne Bosne i Hercegovine, koji je transplantaciju morao obaviti u Zagrebu. 'Ja sam na dijalizi bio prije nekih 7, 8 godina i već 6 godina sam transplantiran. Meni je sestrić darovao bubreg', kazao je Tomislav Žuljević.
>> Hrvatska kao uzor svjetskim silama
U čast donorima čiji su organi spasili mnoge živote, postavljena je skulptura. 'Jako mi je drago što je Tomislav, Ivanov stariji brat, imao tu čast danas otvoriti ovu skulpturu u spomen na svog malog brata', kazao je Alfred Ledinski.
Organi preminulog Ivana spasili su pet života. 'Shvatili smo da naš Ivan ipak možda može i dalje živjeti u nekoj drugoj djeci, može pomoći spasiti ih i to se i dogodilo', kazao je Ledinski.
Samo je prošle godine u Hrvatskoj obavljeno 400 transplantacija – 44 transplantacije srca, 231 transplantacije bubrega, 8 transplantacija gušterača te 128 transplantacija jetara. 'Biti bolestan sa zatajenjem organa i čekati na transplantaciju idealno mjesto nije SAD, Japan, Njemačka, nego Hrvatska', kazala je Mirela Pandžić iz udruge Transplant.
Zaista, Hrvatska ima veliko srce.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook