Hrvatska se za vrijeme rata, unatoč embargu Ujedinjenih naroda, opskrbljivala oružjem i iz Austrije, izjavio je Zagorec u intervjuu austrijskom časopisu "News".
Časopis, koji izlazi u četvrtak, intervju sa Zagorcem objavio je već u srijedu.
"Za vrijeme embarga surađivali smo s mnogim zemljama. Tako smo surađivali i s austrijskim tvrtkama kao što su Steyr i Hirtenberger", izjavio je Zagorec.
Austrijska novinska agencija APA odmah je u srijedu objavila izjavu vlasnika tvrtke Steyr-Mannlicher, Franza Holzschuha, koji je kategorički opovrgnuo Zagorčeve tvrdnje.
"I Austrija je pomogla Hrvatskoj pri osamostaljenju. Hrvatska je vojska koristila primjerice snajper SSG 69 tvrtke Steyr s
Hirtenbergerovim streljivom iz austrijske proizvodnje", tvrdi
Zagorec.
Umirovljeni general također je u razgovoru s novinarima "Newsa" ustvrdio kako je 2000., kad je napustio politiku, predao nadležnim hrvatskim vlastima dokumentaciju o kupnji oružja, te da se preslika dokumenata nalazi kod njegova odvjetnika.
"Možemo lako sve rekonstruirati. Oružje, tijek plaćanja, serijske brojeve i tako dalje. Pitanje je samo žele li to Hrvatska i umiješane zemlje", poručio je Zagorec uz objašnjenje: "Jamčim vam da se oružje ne može izvesti ako nemate odobrenje politike. Ni iz Austrije".
Glasnogovornik austrijskog ministarstva unutarnjih poslova Rudolf Gollia izjavio je u srijedu poslije podne da između 1990. i 1995. ministarstvo nije izdalo dozvolu za izvoz ratnog materijala ni u Jugoslaviju ni u Hrvatsku.
Prema riječima glasnogovornika, nisu podnošeni ni zahtjevi za takvu vrstu dozvole.
Vlesnik Steyra Franz Holzschuh odlučno opovrgava Zagorčeve tvrdnje.
"Gospodin Zagorec htio je tada dogovoriti termin kod nas, ali je to u međuvremenu bilo otkazano", izjavio je Holzschuh, koji je tek početkom ove godine preuzeo Steyr ali unatoč tome tvrdi da ta tvrtka nije izvozila oružje u Hrvatsku za vrijeme embarga Ujedinjenih naroda.
"Za to ne bismo uopće dobili dopuštenje za izvoz", dodao je
Holzschuh.