Osim SAD-a, Hrvatske, Makedonije i Albanije Povelji utemeljenoj 2003. kao punopravne članice nedavno su se pridružile Bosna i Hercegovina te Crna Gora, a na sarajevskom sastanku kao gosti sudjelovale su Slovenija i Srbija. Srbijanski ministar obrane Dragan Šutanovac izjavio je na skupu kako njegova zemlja, unatoč proklamiranoj neutralnosti, poštuje i podupire volju zemalja poput BiH i Crne Gore da i same postanu punopravnim članicama NATO-a. 'To je unutarnja stvar tih država, no mi ih u potpunosti podupiremo (u priključenju NATO-u) i želimo da se to dogodi što prije', izjavio je Šutanovac. Državni tajnik Šimunović ocijenio je kako ta izjava srbijanskog ministra Šutanovca u svakom slučaju ohrabruje.
>> Mesić: Ulazak Hrvatske u NATO i EU jača odnose s Grčkom
'Više zemalja regije u NATO-u znači i jačanje struje za NATO u Srbiji'
'Što je više zemalja u regiji u NATO-u, to će više jačati struja za NATO u samoj Srbiji', kazao je Šimunović, podsjetivši i na to kako Srbija već nalazi različite oblike suradnje s NATO-om. Šimunović drži kako Hrvatska, unatoč članstvu u NATO-u, treba i dalje sudjelovati u Američko-jadranskoj povelji jer ta inicijativa samo pridonosi stabilnosti u regiji, bez preklapanja s drugim incijativama kako je to slučaj s nekim drugim projektima. 'To je jasno strukturirana suradnja, orijentirana na konkretne, opipljive rezultate i usmjerena na potporu ulasku zemalja u regiji u NATO', kazao je Šimunović.
On je djelovanje Američko-jadranske povelje opisao kao 'jačanje savezničkog mentaliteta'. 'Ako imate saveznički mentalitet jedni s drugima, onda ste spremni i za NATO', ocijenio je. Pomoćnik američkog državnoj tajnika za obranu Alexander Vershbow u srijedu je ohrabrio zemlje u regiji da nastave sve oblike suradnje, uključivo i suradnju preko Američko-jadranske povelje. Potvrdio je potporu američke vlade priključenju BiH i Crne Gore NATO-u čim ispune uvjete te nastojanje da se Makedonija što prije priključi tom savezu rješenjem prijepora s Grčkom zbog naziva države. (Hina)