Svaki šesti dječak i svaka četvrta djevojčica u Hrvatskoj izloženi su riziku da prije 18. godine budu spolno zlostavljani, a to najčešće započinje između 4. i 8. godine, rečeno je na skupu koji je organizirala dječja pravobraniteljica Mila Jelavić.
Sudionici su se složili oko nužnosti ustrojavanja baze jer bi ona doprinijela prevenciji takvog ponašanja.
No, nije postignut konsenzus treba li ta baza biti javna, jer su neki upozorili da bi u tom slučaju počinitelji mogli biti izloženi javnom linču.
Ministrica pravosuđa Ana Lovrin podsjetila je kako su posljednjim izmjenama zakona pooštrene sankcije za kaznena djela na štetu djecu, a zastara kaznenog progona počinje teći tek od punoljetnosti te djece.
Potpredsjednica Vlade i ministrica obitelji, branitelja i
međugeneracijske solidarnosti Jadranka Kosor upozorila je kako odluci o ustrojavanju baze podataka treba prethoditi analiza delikata, izrečenih kazni, ali i stajališta sudaca o spolnim deliktima.
Prema riječima dr. Domagoja Štimca iz Poliklinike za zaštitu djece Grada Zagreba, počinitelji takvih delikata imaju poremećen nagon, zbog kojeg često ponavljaju zločin. Oni često traže poslove vezane uz djecu, što ih dovodi u nova iskušenja.
Preko baze podataka takve osobe mogle bi se pratiti, ali bi ona ujedno mogla doprinijeti i boljem razumijevanju njihova ponašanja, kaže Štimac.
Voditeljica odsjeka za maloljetničku delikvenciju Ministarstva
unutarnjih poslova Renata Odeljan upozorila je da u zadnjih pet godina kontinuirano rastu kaznena djela na štetu djece i maloljetnika. Najzastupljenija kaznena djela su bludne radnje i zadovoljavanje pohote pred djetetom.
U tom smislu u zadnjih pet godina od 853 počinitelja njih 15 su bili 'recidivisti', odnosno prijavljeni su za ista kaznena djela.
U lepoglavskoj kaznionici već se tri godine provodi pilot-projekt prevencije 'recidivizma' koji, po ocjeni psihijatrice Lane Mužinić, daje dobre rezultate.
Radi se o devetomjesečnoj grupnoj terapiji na dobrovoljnoj osnovi, a prati se napredak pacijenta i rizik od ponavljanja nedjela.