Od zemalja iz našeg bližeg i daljeg okruženja, s čijim gospodarstvima se uspoređujemo, napredak na listi globalne konkuretnosti bilježe susjedi Slovenci, te Slovačka, Češka, Makedonija, Rumunjska i Poljska. Bugarska, Grčka i Srbija stagniraju baš kao i Hrvatska, dok su Crna Gora i Mađarska pale za tri mjesta na listi.
Ocjena je ipak da Hrvatska sa svojim 77. mjestom i ocjenom od 4,1 ipak drži korak s promjenama na globalnoj razini. Nacionalno vijeće za konkurentnost ističe u priopćenju kako je za bitan napredak potrebno provesti strukturne reforme, ponajprije one ključne za održivi gospodarski razvoj.
U tom smislu, intenzivne reforme su potrebne u makroekonomskom okruženju, gdje Hrvatska bilježi pad od 16 mjesta te financijskom tržištu, gdje bilježimo pad za 14 mjesta.
Ipak, generalno gledano, ovogodišnji rezultati pokazuju blago poboljšanje na području visokog obrazovanja i treninga (51. jmjesto), efikasnosti tržišta rada (105. mjesto), tehnološke spremnosti (43. mjesto) i inovacija (92. mjesto).
Predsjednik Nacionalnog vijeća za konkurentnost, Ivica Mudrinić, istaknuo je kako Hrvatska nije uspjela ostvariti znatan napredak u spomenutim segmetima makroekonomskog okruženja i financijskih tržišta te da time nismo stvorili uvjete u kojima se isplati investirati u Hrvatskoj.
Kao i u prethodnim slučajevima, i ovo novo izvješće fokusira pažnju na nedostatak dugoročnih strukturnih reformi za poticanje produktivnosti i poduzetništva otpornih na krizu.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook