Prije povijesne odluke o pokretanju postupka razdruživanja u svibnju 1991. održan je referendum na kojem se više od 94 posto hrvatskih građana očitovalo o tome da Hrvatska ne treba ostati u tadašnjoj jugoslavenskoj državi.
U proljeće i rano ljeto 1991. Hrvatska je već bila suočena s pobunom lokalnih Srba i srpskim terorističkim napadima na hrvatske gradove i sela te sa stradavanjem civila.
Zbog međunarodnih pritisaka i uvjerenja da će time lakše teći pregovori o razdruživanju, Ustavna odluka o suverenosti i samostalnosti Republike Hrvatske nije se primijenila odmah, nego je Brijunskom deklaracijom to odgođeno na tri mjeseca.
>> Hillary Clinton Hrvatskoj čestitala Dan državnosti
>> Predsjednik Josipović priredio primanje u prigodi Dana državnosti
Moratorij je istekao 8. listopada 1991., kada Republika Hrvatska definitivno raskida državno-pravne veze s ostalim jugoslavenskim republikama i postaje samostalna i neovisna država.
Središnja proslava Dana državnosti i ove će se godine održati u Vukovaru, a na njoj će biti predsjednik Republike Ivo Josipović, predsjednica vlade Jadranka Kosor te predsjednik Hrvatskoga sabora Luka Bebić.
Prije odlaska u Vukovar državni čelnici s izaslanstvima udruga proisteklih iz Domovinskog rata položit će vijence i zapaliti svijeće kod spomenika Glasa hrvatske žrtve - Zida boli, kod glavnoga križa u Aleji poginulih branitelja iz Domovinskog rata na Mirogoju te na grob prvoga hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana. Predsjednik Josipović vijenac će položiti i na grobnicu narodnih heroja.
U povodu Dana državnosti u crkvi sv. Marka u Zagrebu služit će se misa za poginule pripadnike Oružanih snaga RH i sve žrtve Domovinskog rata.
Državni čelnici nakon toga bit će na svečanoj sjednici vlade, a svečanog postrojavanja Hrvatske vojske na Trgu bana Jelačića ove godine neće biti zbog štednje.
Svečani program na Dan državnosti u Vukovaru počet će polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na spomen-obilježju na mjestu masovne grobnice na Ovčari.
Nastavit će se svečanom promocijom 12. naraštaja polaznika Ratne škole ‘Ban Josip Jelačić’ i 14. naraštaja kadeta - vojnih pilota Hrvatskoga ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane. (Hina)
Ukupno {{TotalVotes}}