Europska unija pritišće, a Hrvatska godinu dana nakon akcije Maestro nema rezultate, ali ima novu strategiju.
Riječima protiv korupcije, čini se, hrvatski je moto.
Akcijski plan i nova strategija borbe protiv korupcije dokumenti su kojima se iz godine u godinu odražava dobra volja.
Za to vrijeme percepcija korupcije u hrvatskoj raste.
- Papir ne pomaže puno. Kada imamo nešto zastrašujuće kažemo, ostali smo bez riječi, ali mi sada imamo puno riječi, a premalo djela, kaže Željko Jovanović, predsjednik Vijeća za borbu protiv korupcije.
Prije godinu dana akcija Maestro prezentirana je kao dokaz velike borbe protiv korupcije. No, konkretnih rezultata i dalje nema.
- Pravi korisnici korupcije ne poznaju političke stranke, nemaju vremena čekati četiri godine, oni se vrlo brzo presvuku i ima ih u svim strankama, smatra Andrija Hebrang, predsjednik Kluba HDZ-a.
- Mi se uspješno borimo s uličnom korupcijom, ali visoka, poput Maestra, nema rezultata, smatra dalje Jovanović.
Znači li to da ne postoji politička volja.
VESNA PUSIĆ Predsjednica Nacionalnog odbora
- Rekla bi da je politička volja 'točkasta', u nekim institucijama je ima, ali u nekima postoje grupe koje će napraviti sve da spriječe borbu protiv korupcije, kaže Vesna Pusić, predsjednica Nacionalnog odbora za praćenje pregovora s EU.
Slučaj liječnika Ognjena Šimića otvorio je nova pitanja. Treba li dekriminalizirati davatelje mita kada prijave slučaj?
- Kad bi se dekriminaliziralo davanje mita, ljudi koji su dali mito bili bi spremniji prijaviti i borba bi bila efikasnija, smatra Pusić.
No, kako pričati o efikasnoj borbi kada i političari znaju koji njihovi kolege su primjerice za aktualno europsko prvenstvo karte i aramžmane dobivali od tvrtki kojima daju poslove.
ANDRIJA HEBRANG Predsjednik Kluba HDZ-a
- Ja znam nekolicinu koja je dobila poklon-paket za utakmice i ne znam prijaviti ili ne. Imam problem grižnje savjesti, kako prijaviti ako ne mogu dokazati, kaže Hebrang.
A kome, pak, prijaviti sukob interesa kada povjerenstva za kontrolu već mjesecima nema.