'Hrvatska je država svojom fiskalnom i monetarnom politikom učinila sve da u kriznim situacijama kao što je ova ili, ne daj Bože, neka druga može reagirati i mogu reći da smo sigurni. Što se Hrvatske tiče, mogu reći da smo sve poduzeli, posebno odlukom Vlade i današnjom jednoglasnom potporom u Hrvatskom saboru da se podigne jamstvo za štedne pologe građana na 400 tisuća', rekao je Sanader, dodavši da 's optimizmom gleda naprijed'.
Sanader je u Bruxellesu sudjelovao na summitu Europske pučke stranke, koji se redovito održava uoči svakog summita EU-a. Na tom sastanku sudjelovalo je desetak premijera država članica, oporbeni čelnici, predsjednici Europske komisije i Parlamenta.
Sanader je rekao da u ovom trenutku ne zna koliko bi državu moglo stajati ako bi dana jamstva došla na naplatu.
'Ne možemo to točno reći u ovom trenutku. Ministarstvo financija to sada izračunava, ali to je jamstvo i siguran sam da se u ovom trenutku ne će aktivirati jamstva. Što će biti, vidjet ćemo, ali mislim da možemo opušteno gledati, tj. ne treba strahovati od neke veće krize, koja bi dovela do toga da se jamstva realiziraju', rekao je Sanader.
Istaknuo je da je hrvatskoj Vladi bitno što je podizanjem jamstava na 400 tisuća kuna 'pokriven najveći broj hrvatskih štediša, gotovo 90 posto'.
Sanader je rekao da su svi čelnici EPP-a poduprli plan za spašavanje financijskog sektora, koji je u nedjelju dogovoren u Parizu na summitu 15 zemalja članica eurozone.
Čelnici 27 zemalja članica Europske unije počinju u srijedu popodne dvodnevni summit na kojem će razgovarati o zajedničkom odgovoru na novčarsku krizu u skladu s dogovorom 15 članica eurozone, koji predviđa plan spašavanja od ukupno oko 2000 milijarda eura.