Hrvatska rodilišta zanemarila potporu dojenju

Slika nije dostupna
U većini hrvatskih rodilišta zadnjih je godina došlo do znatnog pada u poštivanju UNICEF-ovih kriterija iz programa poticanja dojenja, rečeno je na današnjoj konferenciji za novinare UNICEF-a u povodu početka Svjetskog tjedna dojenja koji se od 1. do 7. kolovoza obilježava u 120 zemalja.

"U Hrvatskoj gotovo polovica rodilišta ne omogućuje novorođenčetu dojenje u prvom satu života, a kako su u toj skupini i neka od naših najvećih rodilišta, vidljivo je da više od polovice novorođene djece nema taj prvi kontakt s majkom", kazala je predstojnica Ureda UNICEF-a za Hrvatsku Tanja Radočaj.

Takvu ocjenu stanja u rodilištima dali su tijekom ove godine sami djelatnici 34 hrvatska rodilišta, ispunjavajući UNICEF-ov upitnik za analizu i samoprocjenu.

Pokazalo se da je samo u 5 rodilišta edukacija osoblja o dojenju zadovoljavajuća, a čak sedam nije provelo apsolutno nikakvu
edukaciju.

U gotovo polovici rodilišta (48 posto) djecu ne stavljaju na prsa majci u prvom satu rođenja, a upravo je taj prvi bitni kontakt majke i djeteta tema ovogodišnjeg Svjetskog tjedna dojenja.

"Istraživanja su pokazala da je dojenje u prvom satu života
nezamjenjivo za novorođenče, dijete tada dobiva prijeko potrebne sastojke iz prvog majčinog mlijeka - kolostruma, čime se znatno
smanjuje smrtnost djeteta i povećava otpornost na bolesti i
infekcije", istaknuo je pedijatar Milan Stanojević.

Upitnik je pokazao i da tek 10 hrvatskih rodilišta ustraje u
hranjenju novorođenčadi samo majčinim mlijekom, dok ih 63 posto to ne poštuje.

U 23 rodilišta postoji mogućnost zajedničkog smještaja majke i
djeteta, tzv. rooming in.

"Sva rodilišta imaju prostor i druge mogućnosti da se djeca ne
odvajaju od majki, samo je potrebna edukacija zdravstvenih djelatnika o važnosti tog kontakta i dobrobiti dojenja za majku i dijete", ustvrdio je Stanojević.

Upravo je edukacija zdravstvenog osoblja jedna od bitnih koraka u programu "Rodilišta - prijatelji djece" koji je ponovno aktiviran
nakon više godina.

Iako je prva analiza pokazala da je stanje gore nego 1998. godine, razlog za optimizam je činjenica da su se sva rodilišta u Hrvatskoj uključila u program, što znači da će se statistika ubuduće mijenjati na bolje, zaključio je koordinator programa Josip Grgurić.

Program provode UNICEF i Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi uz financijsku potporu Zagrebačke banke i njezinih klijenata.