U dogovoru s EU

Hrvatska povukla žalbu na kvotu iz Kyotskog protokola

Slika nije dostupna
Hrvatska je u dogovoru s Europskom unijom povukla žalbu pred Tajništvom Okvirne konvencije UN-a o promjeni klime i Kyotskog protokola.

To će joj omogućiti da u slučaju potrebe nadomjesti jedinice emisije prijenosom kvote EU-a i u cijelosti ispuni svoje ciljeve prema protokolu, izjavio je u državni tajnik za zaštitu okoliša Nikola Ružinski.

'Hrvatska je povukla taj potez u dogovoru s Europskom unijom, koja je ponudila da će Hrvatskoj nadomjestiti potrebne iznose emisije u prvom obvezujućem razdoblju od 2008. do 2012. EU će Hrvatskoj dati na raspolaganje svoje kvote emisije koliko će trebati za pokrivanje, da ne bi došli u gubitak i morali kupovati kvote', rekao je Ružinski.

Hrvatska je pristala smanjiti emisiju stakleničkih plinova za 5 posto ispod razine iz 1990. u razdoblju 2008.-2012., ali je prethodno zahtijevala od UN-ovih regulatora Kyotskog protokla da se povisi njezina osnovna razina emisije iz 1990., utvrđena na 31 milijuna tona ekvivalenta ugljičnog dioksida - CO2. (Hina)