Traže objašnjenje

MUP iznenađen: Interpol maknuo tjeralicu za Hernadijem!

Međunarodna tjeralica, koju je za predsjednikom Uprave Mola Zsoltom Hernadijem raspisala Hrvatska zbog sumnje da je podmitio bivšeg hrvatskog premijera Ivu Sanadera, više nije na Interpolovoj listi traženih osoba, a mađarski mediji tvrde da je Hernadi skinut s te liste.

Glasnogovornica Jelena Bikić izjavila je da MUP nije tražio uklanjanje tjeralice za Hernadijem, a kad su vidjeli da je nema na Interpolovim stranicama, tražili su službeno objašnjenje u sjedištu Interpola u Lyonu.

Doznaje se da slučaj revidira Interpolovo povjerenstvo za nadzor, objavila je u ponedjeljak mađarska novinska agencija MTI. "Interpol je za MTI rekao kako je Hernadijev slučaj upravo u razmatranju Povjerenstva za nadzor Interpolovih dokumenata (CCF)", javio je MTI. Dok traje ta revizija, Interpol neće objaviti nikakav drugi podatak, dodaje se u priopćenju.

Od Uskoka, na čiji je zahtjev MUP lani raspisao tjeralicu, zasad se nije mogao dobiti komentar. No, od glasnogovornika i suca istrage zagrebačkog Županijskog suda Krešimira Devčića doznaje se da je rješenje o određivanju istražnog zatvora protiv Hernadija još na snazi. Devčić, koji je na prijedlog Uskoka odredio istražni zatvor Hernadiju, kazao je Hini da nije od Uskoka dobio prijedlog za opoziv tog rješenja.

Mađarski mediji objavili su danas da je predsjednik Uprave i izvršni direktor mađarske naftne i plinske kompanije Mol Zsolt Hernadi skinut s Interpolove liste traženih osoba.

Glasnogovornik MOL-a Domokos Szollar rekao je za mađarsku novinsku agenciju MTI kako su u kompaniji doznali da Hernadijevo ime više nije na tjeralici, no nisu ništa dodatno komentirali.

Mađarski portal hvg.hu objavio je da je Hernadijevo ime skinuto s tjeralice prije dva tjedna zbog "suspenzije procedure". Vlasti koje su izdale nalog najvjerojatnije su ga povukle, navodi portal.

Hernadi je osumnjičen u Hrvatskoj da je s deset milijuna eura podmitio bivšeg hrvatskog premijera Ivu Sanadera kako bi mađarskoj naftnoj kompaniji prepustio upravljačka prava u Ini.

Interpolova međunarodna tjeralica i Europski uhidbeni nalog raspisani su za Hernadijem nakon što mu je u rujnu prošle godine zagrebački Županijski sud odredio istražni zatvor zbog opasnosti od bijega.

Uskok je tražio istražni zatvor protiv Hernadija nakon što mu je Mađarska odbila uručiti poziv za ispitivanje u Hrvatskoj, a ranije ga nije željela sama ispitati pravdajući se zaštitom nacionalnih interesa.

Istraga protiv Hernadija prekinuta je u prosincu 2012. i ponovno pokrenuta nakon ulaska u EU.

Zbog slučaja Hypo i Ina-Mol, Sanader je nepravomoćno osuđen na deset godina zatvora. (Hina)

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook  

Povezane teme