Ni jedna od osoba koje su pod nadzorom nema simptome te bolesti, kratko je izjavio glasnogovornik Ministarstva Josip Jagić, koji nije precizirao o kakvom obliku zdravstvenog nadzora je riječ. Najavio je da bi s tim u vezi Ministarstvo zdravlja sutra trebalo objaviti priopćenje za javnost.
Ministarstvo je prošloga tjedna objavilo da je rizik od zaraze virusom ebole – hemoragijske groznice u Hrvatskoj iznimno nizak te da u Hrvatskoj nije zabilježen nijedan slučaj zaraze tom bolešću.
Srbija: Četiri osobe stavljene u karantenu zbog 'prevencije ebole'
No pojačani nadzor provodi se u skladu s preporukama Svjetske zdravstvene organizacije i Europske komisije još od druge polovice travnja zbog izbijanja ebole – hemoragijske groznice u Sierri Leone, Liberiji, Maliju, Gvineji i Nigeriji.
Mjere se provode u koordinaciji s Kriznim stožerom Ministarstva zdravlja i Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo, Ministarstvom unutarnjih poslova i Ministarstvom vanjskih i europskih poslova, a prema odredbama Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, Zakona o sanitarnoj inspekciji, te pripadajućim pravilnicima i protokolima.
NAPAD NA BOLNICU: Ebolom zaraženi pacijenti POBJEGLI!
Zakon o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti propisuje zdravstveni nadzor nad osobama koje u Hrvatsku dolaze iz država u kojima postoji virusna hemoragijska groznica u trajanju od 21 dana.
Svjetska zdravstvena organizacija u petak je priopćila da se broj mrtvih u najvećoj ikad zabilježenoj epidemiji ebole popeo na 1145.
U Gvineji je ukupno umrlo 380 ljudi, u Liberiji 413, 348 u Sijera Leoneu i četiri u Nigeriji. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook