Pogrebnici su na usmenom dijelu ispita pokazivali umjeće ophođenja s tugujućom obitelji. Na pismenim ispitu naučili i nešto novo.
'Ako se radi ekshumacija mora biti limeni lijes. Prije je bio samo drveni', kazao je Ivan Bošković, pogrebnik iz Čapljine.
'Tata je imao firmu, a ja sad nastavljam. Moramo raditi sve sukladno propisima. Puno više se sad treba prilagoditi mušterijama, obratiti pažnju na njihovo psihičko stanje', dodala je Vesna Janečić, pogrebnica u Sv. Ivana Zelina.
'Smatram da nema tu zamjerke nama u radu, da nema nikakvog poboljšanja. Mi se ne ponašamo s pokojnicima kao da su vreće. Znači uvijek imamo taj pijetetan pristup', ustvrdio je predsjednik Udruge pogrebnika Damir Sapanjoš.
Ali puno poštovanja prema pogrebnicima i prema sadašnjem Zakonu nemaju - komunalna poduzeća. Iako se više ne bi smjeli baviti pogrebništvom velik dio njih je pristupio ispitu.
'Komunalci opet ne poštuju zakon. Nego naš i vaš novac, novac građana, što je došao namjenski preko komunalnih računa, oni uplaćuju za gospodarski sustav ispita, što nije u skladu sa zakonom', pojasnio je Sapanjoš.
Komunalne tvrtke će tražiti promjenu zakona kako bi se i dalje mogle baviti pogrebničkim djelatnostima pa su u dobroj vjeri djelatnicima platili 1.500 kuna za stručno usavršavanje.