Kosor s Brammertzom

'Hrvatska nema razloga išta skrivati'

Slika nije dostupna
Potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor u četvrtak je navečer nakon razgovora s glavnim haaškim tužiteljem Sergeom Brammertzom o dokumentima vezanim uz 'Oluju' izjavila da hrvatska Vlada nema razloga išta skrivati te da bi bilo apsurdno da sada, na kraju svega, dovodi u pitanje vjerodostojnost Hrvatske i postavlja sebi prepreke u ispunjavanju prioritetnih ciljeva.

'Vlada nema razloga bilo što skrivati i opstruirati zahtjeve Haaškog tužiteljstva. Sve što smo pronašli i dostavili smo', kazala je Kosor nakon razgovora s Brammertzom koji je uslijedio nakon sastanka s ministrom pravosuđa Ivanom Šimonovićem. Podsjetila je da Hrvatska ispunjava svoje obveze preuzete Ustavnim zakonom o suradnji s Haaškim sudom. 'To je i u interesu Hrvatske jer mi nastojimo ispuniti naše prioritete. Cilj nam je što prije završiti pregovore o ulasku u EU, a prije toga ući u NATO', rekla je Kosor.

Tužiteljstvo je najavilo kako će se Brammertz sastati s predstavnicima hrvatskih vlasti u svezi s dokumentima povezanima sa slučajem generala Ante Gotovine. Po riječima Jadranke Kosor, pokrenute su dvije istrage vezane uz dokumente koje uporno traži Haaško tužiteljstvo. 'Pokrenute su istrage vezane uz MUP i MORH. Što se MUP-a tiče, tu je sve čisto i ostaje jedan dio povezan s MORH-om', rekla je Kosor. Objasnila je da je problem nastao zbog razlike u stajalištima o zapovjednom lancu, a onda, u skladu s tim, i mogućim dokumentima.

Radi se, dodala je, o tome da Tužiteljstvo ICTY-ja ima svoje stajalište o zapovjednom lancu, koje je različito od onog kakvo je stvarno bilo. Istaknula je da istraga traje, ali da se može 'dostaviti samo ono što imamo'. Izrazila je nadu da će Tužiteljstvo uzeti u obzir argumente hrvatske strane i prihvatiti ih kao činjenice.

Hrvatska je posljednje dokumente dostavila u siječnju ove godine a u svom pisanom izvješću od 14. srpnja prošle godine navela kako je utvrđeno da "sve postrojbe nisu vodile svu evidenciju, operativne dnevnike, karte i popise ciljeva kao ni sastavljale izvješća". Na usmenoj raspravi održanoj nekoliko dana kasnije u Den Haagu predstavnici hrvatske vlade - pomoćnik ministra pravosuđa zadužen za suradnju s Haškim sudom Gordan Markotić i hrvatski veleposlanik u Nizozemskoj Frane Krnić odbacili su tvrdnje tužiteljstva o opstruiranju suradnje s ICTY.

Oni su na tom ročištu podsjetili da je Hrvatska od 790 zahtjeva Tužiteljstva na zadovoljavajući način ispunila njih 788, a samo su djelomično neriješena ostala dva zahtjeva. Hrvatska je do sada predala 19.500 različitih dokumenata s više od stotinu tisuća stranica i to samo iz MORH-a, dok je iz Ureda Predsjednika predano 666 transkripata. Hrvatski predstavnici tom prigodom podsjetili su da su i bivša glavna tužiteljica Carla del Ponte i predsjednici Suda Fausto Pocar i Theodor Meron navodili u svojim posljednjim izvješćima Hrvatsku kao primjer suradnje sa Sudom.


Povezane teme