"Mislim da je vjerojatan datum primjene ZERP-a pomaknut tako da prođu izbori te da bi se u međuvremenu moglo nešto i promijeniti", rekao je Rupel.
Ističući da je i Slovenija zainteresirana za zaštitu Jadrana, Rupel je naglasio da Slovenija problem vidi u zemljovidima priloženim ZERP-u, "od kojih jedan seže daleko u slovenski teritorij". "Oni su za nas neprihvatljivi i učinit ćemo sve da spriječimo takve događaje", rekao je Rupel na konferenciji za novinare na zatvaranju Bledskoga strateškog foruma.
Po njegovim riječima, otvorena pitanja s Hrvatskom - granični
problemi, dug Ljubljanske banke, nuklearna elektrana Krško - rješavaju se, ali još su daleko od konačnog rješenja. "Ukratko, problemi su mnogo širi i složeniji. Jučer je bilo nekoliko poteza u pravom smjeru, ali smo još daleko od konačnoga rješenja. U međuvremenu se mora izraditi okvir s kojim ćemo se pojaviti pred mogućim arbitrom", rekao je Rupel.
Govoreći o problemu Kosova, koje je bilo jedno od glavnih tema Bledskog sastanka na vrhu, Rupel je rekao kako Ahtisaarijev plan o nadziranoj neovisnosti Kosova "sve više postaje politika EU-a prema Kosovu i jugoistočnoj Europi".
"Ako se postigne neko rješenje u pregovorima (Beograda i Prištine do kraja prosinca) to će biti dobrodošlo. No, sumnjam da se u tako kratkom vremenu može postići tako koherentan plan kao onaj koji imamo na stolu", istaknuo je ministar vanjskih poslova Slovenije koja će predsjedati EU-om u prvoj polovici 2008. godine.
Potvrdio je da je na Bledu neslužbeno boravio i kosovski premijer Agim Ceku s kojim su Rupel i Janša na radnoj večeri u dvorcu nad Bledom razgovarali "o stabilnosti Kosova i cijele regije".
Kosovo je bila tema razgovora i sa srbijanskim ministrom vanjskih poslova Vukom Jeremićem, kao i s Ahtisaarijem koji je također bio na Bledu, rekao je Rupel.
Kao domaćin međunarodne konferencije o budućnosti Europe, Rupel je izrazio zadovoljstvo skupom koji je okupio vise od tisuću akreditiranih sudionika, uključujući i brojne novinare iz zemalja
regije.
Na summitu u poznatom turističkom odredištu na sjeveru Slovenije sudjelovalo je pet šefova država i vlada, među njima i hrvatski premijer Ivo Sanader, deset ministara vanjskih poslova, čelnici nekoliko međunarodnih organizacija i brojni predstavnici iz akademskih i gospodarskih krugova.